Reklama

Technologie wojskowe

USA: Udana próba rakiety balistycznej Trident

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Amerykańska marynarka wojenna przeprowadziła z sukcesem 155 próbne odpalenie rakiety balistycznej Trident II D5 z atomowego okrętu podwodnego typu Ohio.

Strzelanie przeprowadzono na Oceanie Spokojnym z zanurzonego okrętu podwodnego. Wystrzelono nieuzbrojony pocisk Trident II D5 FMB (Fleet ballistic missiles), którego producentem jest koncern Lockheed Martin.

Według Amerykanów odpalenie rakiety nie jest pokazem siły, ale planowym i systematycznie wykonywanym sprawdzeniem gotowości operacyjnej strategicznego systemu Trident. Świadczy o tym chociażby liczba przeprowadzonych testów i co najważniejsze wysoki procent prób zakończonych sukcesem.

Rakieta Trident jest w operacyjnej konfiguracji wyposażona w kilka głowic termojądrowych. Przed testami została ona przerobiona na wersję ćwiczebną, miedzy innymi poprzez montaż oprzyrządowania telemetrycznego.

Trident II D5 to trzystopniowa rakieta balistyczna na paliwo stałe o zasięgu powyżej 4000 Mm. Obecnie jest ona na wyposażeniu amerykańskich okrętów podwodnych typu Ohio i brytyjskich typu Vanguard.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!