Reklama

Technologie wojskowe

USA: w stronę większego cyberbezpieczeństwa satelitów

Ilustracja: SSL
Ilustracja: SSL

Firma Innoflight rozwija dla sił powietrznych USA technologie związane z ochroną instrumentów na pokładach satelitów przed cyberatakami. Sprawdzenie wypracowanych rozwiązań w praktyce umożliwi współpraca z koncernem Space Systems Loral.

Przedsiębiorstwo Innoflight specjalizuje się w systemach elektronicznych wykorzystywanych w obronności i astronautyce. Obecnie firma realizuje projekt związany z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa instrumentom elektronicznym pracującym w przestrzeni kosmicznej na pokładach satelitów. Program jest prowadzony na rzecz centrum systemów kosmicznych i rakietowych USAF (U.S. Air Force Space and Missile Systems Center – SMC).

Innoflight wybrał firmę Space Systems Loral, jednego z czołowych producentów satelitów w USA, do wparcia w zakresie zapewnienia wysoce wiarygodnego „środowiska naturalnego” do przetestowania rozwiązań dotyczących ochrony satelitów przed atakami hakerskimi. Współpraca z SSL umożliwi SMC przetestowanie scenariuszy różnych cyberzagrożeń, sprawdzenie schematów działania i kontroli cybernetycznej.

Inicjatywa, nad którą pracuje Innoflight to część szerszego programu Secure IP Payload Accommodation Demonstration Project. Możliwość jej wypróbowania ma m. in. pokazać zaawansowane sposoby ustanawiania bezpiecznego połączenia internetowego między rządowym centrum obsługi ładunków satelitarnych a rzeczywistymi instrumentami orbitującymi na pokładach satelitów, z użyciem istniejącej infrastruktury sieciowej operatora satelitarnego. Powodzenie na tym polu pozwoliłoby wyeliminować wysokie koszty tworzenia wyspecjalizowanych systemów komunikacji na linii Ziemia-satelity.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!