Reklama

KOSMONAUTYKA

Virgin Galactic odkłada test szybowania nowego SpaceShipTwo

  • VSS Unity podczepiony do samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve. Fot. Virgin Galactic via Facebook.
    VSS Unity podczepiony do samolotu WhiteKnightTwo VMS Eve. Fot. Virgin Galactic via Facebook.

SpaceShipTwo miał polecieć swobodnie po raz pierwszy od pamiętnej katastrofy tego statku z października 2014 w której zginął drugi pilot. Plany pokrzyżowała jednak pogoda. Samolot kosmiczny powrócił więc na Ziemię bezpiecznie podczepiony do samolotu-matki.

Śmiertelny wypadek, który miał miejsce dwa lata temu, poważnie nadwyrężył prestiż kierowanej przez miliardera Richarda Bransona firmy Virgin Galactic. Plany wożenia turystów na kilkuminutowe loty suborbitalne musiały zostać odłożone w czasie. Wszak klient, który płaci za taką przyjemność 250 tys. USD chce mieć gwarancję, że wróci na Ziemię cały i zdrowy.

Władze Virgin Galactic nie poddały się. W lutym br. zaprezentowały publicznie drugi egzemplarz statku SpaceShip Two, o nazwie „VSS Unity”, następcę rozbitego „VSS Enterprise”. We wrześniu firma przeprowadziła pierwsze próbne loty Unity, podczas których pozostawał on podczepiony do statku-matki, samolotu WhiteKnightTwo „VMS Eve”. Owe próby wypadły pomyślnie.

Virgin_Galactic_TestingRoadToSpace
Grafika pokazująca poziom przygotowań Virgin Galactic do prowadzenia załogowych lotów suborbitlnych z wykorzystaniem SpaceShip Two. Ilustracja: Virgin Galactic.

Pierwszego listopada br. Unity miał po raz pierwszy odłączyć się od Eve, polecieć lotem szybowcowym i samodzielnie wylądować na pasie startowym w Mojave Air and Space Port w Kalifornii. Wyjątkowo silny wiatr nad pustynią Mojave skłonił jednak inżynierów z VG do rezygnacji z testu i odłożenia go na późniejszy termin, który ma niebawem zostać podany do wiadomości publicznej.

Podczas spodziewanego lotu testowego SpaceShipTwo nie będzie wznosił się w przestrzeń kosmiczną. W trakcie swobodnego szybowania sprawdzane będą ogólne parametry funkcjonowania statku oraz jego obsługa. VSS Unity poleci możliwie odciążony, a maksymalna prędkość jaką rozwinie będzie ograniczona do wartości 0,6 Macha.

SpaceShipTwo to samolot kosmiczny z miejscami dla sześciorga pasażerów. Docelowo będzie on wynoszony na znaczną wysokość przez samolot WhiteKnightTwo, od którego następnie odłączy się i uruchomi silniki rakietowe by wznieść się ponad ziemską atmosferę. Nie będzie wchodził na orbitę, lecz zapewni turystom na pokładzie kilkuminutowy stan nieważkości oraz możliwość podziwiania kuli ziemskiej z ponad Linii Kármána będącej umowną granicą między atmosferą Ziemi, a przestrzenią kosmiczną.   

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!