Reklama

Strona główna

W Chinach trwa budowa największego na świecie radioteleskopu. Niezbędne wysiedlenia

Radioteleskop Arecibo w Puerto Rico, Fot.  H. Schweiker/WIYN i NOAO/AURA/NSF, Wikipedia
Radioteleskop Arecibo w Puerto Rico, Fot. H. Schweiker/WIYN i NOAO/AURA/NSF, Wikipedia

W południowych Chinach powstaje największy na świecie radioteleskop z anteną o średnicy 500 metrów. Budowa, która ma zakończyć się w tym roku pochłonie ponad 110 mln USD i będzie wymagała przesiedlenia ok. 10 tysięcy mieszkańców pobliskich wiosek w celu stworzenia strefy wolnej od promieniowania elektromagnetycznego. 

W Chinach powstaje radioteleskop z anteną o średnicy 500 metrów. Projekt nazywa się FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope), a budowa trwa od 2011 roku w prowincji Kuejczou w południowo-zachodniej części kraju.  Koszt budowy, która ma zakończyć się we wrześniu br. oszacowano na ponad 110 mln USD. Chiński radioteleskop, który rozmiarami znacznie przewyższy czaszę obserwatorium w Arecibo w Puerto Rico o średnicy 305 metrów, będzie największy i najbardziej wydajny na świecie.

Podobnie jak Arecibo powstaje on w naturalnym zagłębieniu krasowego terenu, które zapewnia podparcie dla gigantycznej czasy radioteleskopu. Pomimo takiego doboru lokalizacji i tak z terenu budowy musiano usunąć ponad milion metrów sześciennych skał. Łączna waga 4400 pojedynczych aluminiowych trójkątnych paneli, z których będzie się składać chińska konstrukcja ma wynieść 11 000 ton. Radioteleskop FAST Będzie pracował w zakresie 0,7–3 GHz, będzie więc najczulszym radioteleskopem pracującym w niskich częstotliwościach radiowych z pojedynczą czaszą na świecie. 

Radioteleskop FAST ma wyszukiwać neutralny wodór w kosmosie, wykrywać nowe pulsary i gwiazdy, a także może służyć do poszukiwania życia pozaziemskiego. Operatorem sprzętu będzie Chińska Akademia Nauk. Chińczycy zapowiadają jednak, że nowy sprzęt będzie dostępny także dla naukowców z innych krajów. 

 Warto dodać, że uruchomienie radioteleskopu zaplanowane na wrzesień br. będzie wymagało przesiedlenia ok. 10 tysięcy mieszkańców pobliskich wiosek w celu stworzenia strefy wolnej od promieniowania elektromagnetycznego. Rząd chiński ma przy tym zapewnić po ok. 7 tysięcy złotych odszkodowania wszystkich osobom, które będą musiały zmienić miejsce zamieszkania. Wysiedlenia mają się zacząć wkrótce przed planowanym na wrzesień 2016 roku uruchomieniem radioteleskopu FAST. 

Komentarze