Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

W Czechach powstanie narodowa agencja kosmiczna

  • Flaga Republiki Czeskiej, Wikipedia
    Flaga Republiki Czeskiej, Wikipedia

Czeskie władze przedstawiły plany dotyczące stworzenia narodowej agencji kosmicznej. Nowa instytucja ma wesprzeć lokalną branżę kosmiczną w działaniach na rzecz rozwoju rodzimych technologii i zwiększenia czeskiej obecności w międzynarodowych projektach kosmicznych. Zgodnie z deklaracjami czeskiego rządu, nowa agencja ma stać się silnym partnerem dla NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wicepremier Republiki Czeskiej Pavel Bělobrádek przedstawił rządowe plany dotyczące powołania do życia narodowej agencji kosmicznej. Nowa instytucja ma wesprzeć lokalną branżę kosmiczną w działaniach na rzecz rozwoju rodzimych technologii i zwiększenia czeskiej obecności w międzynarodowych projektach kosmicznych. Zgodnie z deklaracjami czeskiego rządu, nowa agencja ma stać się silnym partnerem dla NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Aktualnie, lokalnymi sprawami badań kosmicznych zarządza Czeskie Biuro Kosmiczne, organizacja non-profit działająca od 2003 roku, pod nadzorem czeskiego Ministerstwa Transportu.

Informacja o planowanym utworzeniu czeskiej agencji kosmicznej została podana do wiadomości krótko po wizycie wicepremiera Bělobrádka w USA. Przedstawiciel czeskiego rządu przebywał tam w związku z misją handlową, w trakcie której przewodniczył narodowej delegacji przedsiębiorców. Wicepremier Bělobrádek, który jest odpowiedzialny za koordynację wysiłków badawczych i rozwojowych w Republice Czeskiej, złożył m. in. wizytę w centrum kosmicznym NASA im. Johna. F. Kennedy'ego na Florydzie.

Ilustracja: Czech Space Office / czechspace.cz

Republika Czeska jest jednym z 22 państw członkowskich ESA. Umowa w sprawie przystąpienia tego kraju do Europejskiej Agencji został podpisana w lipcu 2008. W 2016 roku Praga wniesie do budżetu ESA składkę w wysokości 15,6 mln euro (17,7 miliona USD). Przyznana kwota stanowić będzie 0,4 procent ogólnych zasobów finansowych Agencji. Dla porównania, polski wkład do budżetu ESA wyniesie w tym roku 29,9 mln euro.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!