Reklama

„Lutnia Project” obejmuje budowę dwóch rakiet i gondoli badawczej. Autorem i głównym wykonawcą projektu jest Piotr Kruglej, licealista z Międzyrzecza Podlaskiego. Lutnia-1 będzie rakietą poddźwiękową zdolną wynieść na wysokość 1300 metrów aparaturę pomiarową. Jej głównym celem jest przetestowanie rozwiązań technicznych, które posłużą do budowy kolejnej rakiety. Lutnia-2 ma być z kolei pierwszą lubelską rakietą ponaddźwiękową (supersoniczną), która ma osiągnąć pułap 5 000 metrów. Jej celem jest zebranie danych o warunkach panujących w atmosferze. Trzecią konstrukcją jest LUTNIAsat czyli gondola badawcza, na pokładzie której znajdą się te same urządzenia, co w rakietach, z tym że gondola ma być wyniesiona przy pomocy balonu stratosferycznego i osiągnąć pułap ok. 32 tys. metrów. 

Ilustracja: Projekt Lutnia

Aktualnie grupa może pochwalić się daleko posuniętymi pracami projektowymi rakiet, wykonaniem kilku elementów konstrukcyjnych poddźwiękowej rakiety Lutna-1 oraz prawie gotowym planem zbiórki pieniędzy na portalu crowdfundingowym.

Podlachia Space (PS) powstała 1 stycznia 2016 r. Powołała ją do życia grupa licealistów z Podlasia. Członkowie PS mają na swoim koncie własne, niezależne od grupy osiągnięcia, np. budowę sondy CanSat, która została wystrzelona na pułap 0,6 km i bezpiecznie powróciła na ziemię, czy też zaprojektowanie i wykonanie systemu elektronicznego, który z powodzeniem został użyty do wyzwalania spadochronu w rakiecie. Wszyscy są członkami Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Podlachia Space ma w planach budowę kolejnej rakiety z rodziny Lutnia czyli Lutnia-3, która ma docelowo osiągnąć pułap 10-15 km. Ponadto grupa myśli też o współpracy z firmami oraz instytucjami naukowymi, w tym także z sektora kosmicznego.

Najaktywniejszym członkiem Podlachia Space jest Piotr Kruglej, który oprócz udziału w „Lutnia Project”, planuje także inne (niezwiązane z PS) eksperymenty, np. wspólnie z AGH Space Systems chce wystrzelić CanSata swoją nową rakietą Krug2. Sonda zbudowana przez AGH Space Systems będzie mogła mierzyć pole magnetyczne Ziemi, temperaturę (wewnątrz rakiety i na zewnątrz) oraz ciśnienie, a ponadto nagra film ze swojego pokładu. Start rakiety Krug2 planowany jest na czerwiec 2016 roku i najprawdopodobniej odbędzie się z poligonu w Drawsku Pomorskim.

Celem i misją grupy Podlachia Space jest nie tylko samodoskonalenie się, ale także popularyzacja różnych dziedzin nauki, takich jak astronautyka, elektronika, chemia oraz biologią. Członkowie grupy chcą pokazać, że nie trzeba mieć doktoratu by móc samodzielnie prowadzić badania naukowe.

(PG)

  • AGH
Reklama
Reklama

Komentarze