Podpisanie przez Polską Agencję Kosmiczną porozumienia o współpracy z Narodowym Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy (SSAU), zawarcie przez Polską Grupę Zbrojeniową umowy ze spółką Kiev Radio Plant nadzorowaną przez SSAU oraz rozmowy z przedstawicielami ukraińskiej administracji i przemysłu kosmicznego – to efekty zorganizowanej przez PAK misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego na Ukrainę, która miała miejsce w dniach 8-12 października 2018 r. W wyjeździe udział wzięli: prezes i delegacja Polskiej Agencji Kosmicznej oraz reprezentanci krajowych podmiotów przemysłowych i naukowych, takich jak: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ), Mazowiecki Klaster ICT, Thales Alenia Space Polska, Fibrain, Instytut Lotnictwa i Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.
Celem wizyty było podpisanie umów, odbycie spotkań bilateralnych poświęconych zacieśnieniu współpracy pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego obu krajów oraz nawiązanie bezpośrednich kontaktów biznesowych i naukowych przez polskie i ukraińskie podmioty przemysłu kosmicznego.
Podpisanie przez PAK Porozumienia o Współpracy z ukraińskim NSFCTC
W środę, 10 października 2018 r., w Kijowie prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, dr hab. Grzegorz Brona, i szef Narodowego Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, Volodymyr Prysiazhnyy, podpisali porozumienie dotyczące ustanowienia stałej współpracy obu organizacji dotyczącej m.in. przedsięwzięć związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie. Kooperacja ma objąć wymianę informacji i doświadczeń, realizację wspólnych projektów naukowych i technicznych, prowadzenie programów szkoleniowych i wymianę ekspertów oraz organizację wspólnych wydarzeń naukowych i konferencji.
Zawarcie umowy przez PGZ z Kiev Radio Plant
Jednym z głównych punktów wizyty było podpisanie przez nadzorowaną przez Ukraińską Agencję Kosmiczną spółkę Kiev Radio Plant, wartej kilka milionów złotych umowy z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. Podpisany kontrakt jest już drugim elementem projektu wartego ponad 70 mln złotych, który dotyczy rozwoju technologii układów wykonawczych sterowania rakiet. Wykorzystanie ukraińskiej wiedzy i doświadczeń może przyczynić się do wzrostu potencjału polskiego przemysłu związanego z konstrukcjami rakietowymi, w tym m.in. niewielkich rakiet sondujących. Kierunek ten wpisuje się w szereg działań PAK zmierzających do budowy polskiego potencjału rakiet suborbitalnych, w tym prac dotyczących zmian legislacyjnych w tym obszarze.
Rozmowy bilateralne na temat współpracy
Przedstawiciele polskiej delegacji odbyli w ramach misji szereg spotkań z reprezentantami ukraińskiej administracji i sektora kosmicznego. Do najważniejszych należały rozmowy z Mykhailo Titarchuk’em – wiceministrem rozwoju i handlu Ukrainy dotyczące możliwości zacieśnienia kooperacji polskich i ukraińskich firm działających w przemyśle kosmicznym oraz spotkanie z Pavlo Degtiarenko - prezesem Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, który zwracał szczególną uwagę na współpracę w obszarze technologii rakietowych.
Program misji gospodarczej objął również odwiedzenie przez polską grupę targów zbrojeniowych Aviasvit XXI w Kijowie.
Polski program wsparcia polsko-ukraińskich start-up'ów kosmicznych
Wizyta była okazją do przedstawienia stronie ukraińskiej działalności Mazowieckiego Klastra ICT, Krajowego Klastra Kluczowego, który jest platformą współpracy dla blisko 300 firm, 6 instytutów badawczo-rozwojowych i funduszy inwestycyjnych. Z inicjatywy klastra powstał fundusz inwestycyjny Space Bridge Fund współfinansowany ze środków prywatnych i publicznych w ramach rządowego projektu NCBR - BRIdge Alfa. Celem funduszu jest m. in. inwestowanie w polsko-ukraińskie start-upy powstające na bazie wiedzy i doświadczenia ukraińskiego sektora kosmicznego, których gotowość technologiczna znajduję się na poziomie TRL 4 i wyżej. Mazowiecki Klaster ICT, Krajowy Klaster Kluczowy oraz Space Bridge Fund realizują w ramach konsorcjów z udziałem m. in. Ukrainy projekty w obszarze przemysłu kosmicznego, takie jak: Mobilny Kosmodrom, Orbitalny system przeciwpożarowy, MINI-REIS - systemy dronów osiągających prędkość dźwięku czy MaxiMAPA - przetwarzanie danych satelitarnych w hydrologii, szczególnie przy pomiarach głębokości cieków i zbiorników wodnych (batymetria).
Polsko-ukraiński satelita
W ramach misji odbyło się również spotkanie w Narodowym Uniwersytecie Technicznym Ukrainy Politechnice Kijowskiej. Jego celem było omówienie kooperacji Politechniki Kijowskiej i Politechniki Poznańskiej przy budowie nanosatelity studenckiego przeznaczonego do misji obserwacji Ziemi. Współpraca przy tym projekcie jest obecnie rozważana przez obie politechniki, a wspólny satelita mógłby znaleźć się na orbicie już w 2021 lub 2022 roku. Byłaby to kolejna misja studencka, która przyczyniałaby się do rozwoju kadr sektora kosmicznego.
Do współpracy z Ukrainą postanowiliśmy podejść w sposób kompleksowy. Jednocześnie chcemy mierzyć siły na zamiary. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób liczy na budowę wspólnej polsko-ukraińskiej rakiety kosmicznej. Jednak na początku należy skupić się na celach podstawowych, zawiązaniu kooperacji pomiędzy partnerami z Polski i Ukrainy na różnych polach, takich jak badanie pogody kosmicznej, budowa systemów rakietowych, łączenia start-up’ów czy współpraca akademicka.
Źródło: PAK
ja bym w to szedł. czegoś możemy się nauczyć. a z pewnością w moskwie zadowoleni nie będą. co jest wartością dodaną dla obu stron. może to nawet doprowadzić do sukcesu.
I bardzo dobrze. Tylko współpraca rodzi poczucie więzi.
Racja Panie KrzysiekS, możemy na nich zarobic, ale co do J.Pilsudskiego raczej w swoim planie "Ukrainy" nie uwzględniał. A z amerykanami to rzecz jasna, że im w NICZYM nie można ufać, prędzej bym się z Chińczykami sprzymierzył...i to w sumie też by była najlepsza opcja dla Polski. Ni rusek, ni jankes, ani naziol by nam straszny nie był.
W UE możemy włączać się w programy rakiet Ariane oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, których zaletą jest, że istnieją w otoczeniu supernowoczesnych gospodarek i środowisk naukowych - tu powinniśmy integrować się w miarę polskich możliwości w coraz większym stopniu i rozwijać się. Natomiast Ukraina jest na poziomie technologicznym odziedziczonym po ZSRR, który istnieje w otoczeniu zacofanej ukraińskiej gospodarki i nauki, a zatem jakiś szybki, porównywalny z zach. UE rozwój jest z góry wykluczony. Technologia ukraińskich rakiet jest prosta i niezawodna, dlatego zainteresowanie USA, które mają jednak własne, stosunkowo liczne firmy o wiele lepsze od tego, co oferują Ukraińcy. USA kupiły nawet od Polski samolot Bryza, który jest tu dobrą analogią do rakiet Ukrainy, a potem odstawiły te polskie Bryzy na śmietnisko sprzętu lotniczego. _______ Polsce się zatem ta współpraca kosmiczna z Ukrainą zupełnie nie opłaca i nie ma nawet sensu. Dla Polski super ważnym jest posiadanie satelitów takich jak niemieckie SAR-Lupe RFN jest wstanie rozpoznawać (przede wszystkim wojskowo) przy pomocy 5 satelitów każdy punkt Ziemi, kosztowały one w 2007r. RFN ok. 370 mln. euro, co jest kwotą, na którą stać także Polskę. Te statelity widzą w noc i w dzień, także przez chmury z rozdzielczością mniejszą niż 1 metr i pozwoliłyby Polsce np. rozpoznać z olbrzymim wyprzedzeniem przygotowania wojenne przeciwko nam, obserwowć manewry wojskowe, rozpoznawać sytuację dla polskich odziałów w służbie ONZ, służyć także celom cywilnym. Zamiast jednak wydać na zakup takich satelitów, może nieco więcej z uwagi na rozwój technologiczny i większe możliwości dziś niż 10 lat temu, wyrzucamy pieniądze w błoto na jakieś bzdury. _________ PGZ nie była niedawno wstanie w ciągu 10 lat skonstruować głupiego podwozia do haubicy Krab i musimy je importowwć na licencję, ale teraz nagle PGZ stroi się w piórka kosmicznego potentata to już nawet nie jest śmieszne, lecz żałosne. Przy okazji Polska przekazuje pomoc od UE dla Polski Ukrainie oraz USA.
Wymiana praktykantów i wspólne konferencje bankowo się udadzą. Jeśli chodzi o konkretne działania - ichnia korupcja oraz niechęć do Polaków w połączeniu z naszymi miglancami i pływakami, sprawią że będziemy się bujać bez końca.