Reklama

Strona główna

Watykan przedłuża współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną

  • Fot. Andreas Tille, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
    Fot. Andreas Tille, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Biblioteka Watykańska podpisały umowę przedłużającą współpracę w zakresie digitalizacji archiwów. 

Biblioteka Watykańska od pięciu lat digitalizuje swoje archiwa książek korzystając z plików w formacie FITS. Format ten został opracowany przez NASA i ESA w latach 70. XX wieku i jest używany w astronomii, np. do zapisu obrazów z kamer CCD. Skrót FITS to w rozwinięcie "flexible image transport system". Obecnie format ten jest także oficjalnie zaaprobowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Obecnie instytucja przedłużyła umowę dotyczącą digitalizację archiwów o kolejne pięć lat. 

"Nasza współpraca bazuje na wspólnej intencji obu naszych instytucji do wspierania długoterminowej konserwacji obrazów w formacie elektronicznym" - powiedział przy okazji podpisywania umowy Cesare Pasini, prefekt Biblioteki Watykańskiej. 

Biblioteka Watykańska, fot. Michal Osmenda, Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Biblioteka Watykańska została założona w 1475 roku i jest jedną z najstarszych działających do tej pory bibliotek na świecie. Posiada dziesiątki tysięcy manuskryptów i kodeksów z czasów przed wynalezieniem druku. Niektóre z eksponatów mają nawet 1800 lat. Digitalizacja zasobów ma zwiększyć szanse na przetrwanie ich treści dla przyszłych pokoleń. Ma też ułatwić dostęp do nich naukowcom i innym zainteresowanym osobom.

Zarówno ESA, jak i Biblioteka Watykańska, napotykają podobne problemy związane z archiwizacją danych i ich udostępnianiem i mogą skorzystać na wzajemnej wymianie doświadczeń w tej dziedzinie. Zastosowanie formatu FITS ma pozwolić na lepsze zachowanie zgodności cyfrowych kopii z oryginałami. W formacie FITS instrukcja na temat czytania i przetwarzania zapisanych danych znajduje się na początku, przed zapisanymi danymi. W przyszłości komputery zapewne będą inne niż obecnie, ale odpowiednie odtworzenie danych będzie możliwe na podstawie informacji zapisanych w nagłówkach plików w sposób czytelny dla człowieka.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!