Reklama

Nawigacja

Ważne komponenty dla kolejnych satelitów Galileo dostarczy RUAG Space

Ilustracja: ESA/P. Carril
Ilustracja: ESA/P. Carril

Głównym przemysłowym konstruktorem satelitów europejskiej konstelacji nawigacyjnej Galileo jest koncern OHB System, z siedzibą w Bremie. Firma poinformowała o wyborze podwykonawcy odpowiedzialnego za szereg istotnych elementów dla kolejnej partii urządzeń. Komputery pokładowe, powłoki izolacyjne i szereg innych elementów dla europejskich satelitów GNSS zapewni przedsiębiorstwo RUAG Space.

Niemiecki OHB System poinformował, że RUAG Space otrzymał zamówienie na produkcję części dla 12 przyszłych satelitów Galileo. Gotowe podzespoły mają zostać dostarczone pomiędzy listopadem 2018 r. a październikiem 2019 r.

RUAG Space skonstruuje dla OHB przede wszystkim moduły odpowiedzialne za kontrolę i zarządzanie danymi na pokładzie każdego z satelitów. Będą to w zasadzie komputery pokładowe, z których każdy stanowi niejako „mózg” całego urządzenia. Komputery te czuwają nad właściwą pracą ładunku użytecznego satelity, dedykowanego zadaniom związanym z nawigacją. Owe jednostki zajmują się także monitorowaniem stanu technicznego satelity, co pozwala mieć pewność, że urządzenie pozostaje w pełni sprawne.

RUAG Space dostarczał „mózgi” dla satelitów Galileo od samego początku programu i dziękujemy OHB za utrzymywane przez nich zaufanie wobec naszych produktów. Jesteśmy dumni mogąc uczestniczyć w programie w czasie, kiedy europejski system nawigacji jest na drodze do osiągnięcia pełnego poziomu funkcjonalności.

Peter Guggenbach, CEO RUAG Space

Przedsiębiorstwo RUAG Space zbuduje też mechanizmy, które już na orbicie odpowiadają za właściwe ustawienie paneli słonecznych względem Słońca – tak, by fotowoltaika mogła pracować z maksymalną wydajnością. Chodzi o system Solar Array Drive Mechanisms (SADMs). RUAG dostarczy też osłony termiczne, które chronią wrażliwą elektronikę na pokładzie satelity Galileo przed ekstremalnymi temperaturami w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Krok bliżej do pełnej konstelacji Galileo. Cztery satelity na orbicie

Reklama
Reklama

Komentarze