Reklama

Polska

Wcześniejszy koniec kadencji prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Fot. A. Hładij/Space24.pl
Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Fot. A. Hładij/Space24.pl

Prof. Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej został odwołany przez premier Beatę Szydło ze stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Zmiana jest wynikiem odrzucenia sprawozdań agencji za 2015 rok. Do czasu wyboru nowego prezesa obowiązki na tym stanowisku będzie pełnił wiceprezes ds. obronnych płk Piotr Suszyński

Premier Beata Szydło oficjalnie odwołała prof. Marka Banaszkiewicza ze stanowiska prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) w dniu 7 października 2016 r. Decyzja była spodziewana w związku z niezatwierdzeniem sprawozdania finansowego i merytorycznego agencji za 2015 rok, co miało miejsce pod koniec sierpnia br. Zgodnie z Art. 8 ustawy o PAK była to jedna z przesłanek do odwołania prezesa agencji przed upływem kadencji. 

Prof. Marek Banaszkiewicz, były dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN kierował Polską Agencją Kosmiczną od listopada 2014 roku, a w maju 2015 roku w wyniku konkursu objął stanowisko prezesa na 5-letnią kadencję. Pod kierunkiem prof. Banaszkiewicza agencja sformowała swoją strukturę organizacyjną, a także rozpoczęła prace merytoryczną m.in. organizując pięć edycji programu usług doradczych dla przedsiębiorców z sektora kosmicznego, a także zlecając studia wykonalności kliku projektów, w tym satelitów oraz nawiązując współprace ze swoimi odpowiednikami w innych krajach.  

Wyniki oceny działalności Polskiej Agencji Kosmicznej w 2015 roku były jednak niezadowalające dla Prezesa Rady Ministrów. Poskutkowało to odrzuceniem sprawozdań pomimo tego, że sprawozdanie finansowe było badane przez biegłego rewidenta, a sprawozdanie z działalności agencji zostało pozytywnie zaopiniowane przez Radę Agencji.

Czytaj więcej: Kancelaria Premiera wyjaśnia powody odrzucenia sprawozdań PAK

Prezes Rady Ministrów powierzyła pełnienie obowiązków prezesa agencji płk Piotrowi Suszyńskiemu, który od 3 października 2016 r. jest wiceprezesem ds. obronnych, a obowiązki na tym stanowisku pełnił od momentu odwołania generała Lecha Majewskiego w kwietniu br. W Biuletynie Informacji Publicznej PAK znalazło się już ogłoszenie o naborze na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Czytaj więcej: Płk Piotr Suszyński Wiceprezesem PAK ds. Obronnych

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!