Reklama

SATELITY

Amerykańscy szpiedzy w kosmosie

Ilustracja: Air Force Space Command
Ilustracja: Air Force Space Command

Dowódca Air Force Space Command  poinformował o przeznaczeniu dwóch nowych satelitów, które właśnie osiągnęły gotowość operacyjną na orbicie okołoziemskiej. Mają one służyć do śledzenia innych pojazdów w kosmosie. Głównym zadaniem nowych amerykańskich satelitów będzie zbieranie zdjęć w wysokiej rozdzielczości maszyn należących do innych krajów, krążących na orbicie okołoziemskiej. 

Dowódca amerykańskiego Air Force Space Command gen. John Hyten poinformował, że dwa nowe satelity Geosynchronous Space Situational Awareness Program (GSSAP), wybudowane przez  Orbital Sciences Corp. osiągnęły gotowość operacyjną 29 września br. po ponad roku testów. Na orbitę okołoziemską wyniosła je rakieta nośna ULC Delta IV odpalona z przylądka Canaveral 28 lipca 2014 roku. Oba urządzenia podlegają pod 11. Dywizjon Operacji Kosmicznych (Space Operations Squadron) 50. Skrzydła Kosmicznego w bazie Sił Powietrznych Schriever w stanie Kolorado i komunikują się z bazą za pomocą systemu AFSCN (Air Force Satellite Control Network). 

Jak ujawniło Air Force Space Command, unikatową możliwością satelitów GSSAP ma być śledzenie innych pojazdów w przestrzeni kosmicznej i zbieranie zdjęć w wysokiej rozdzielczości satelitów poruszających się po orbicie geosynchronicznej, a należących do innych państw. Urządzenia zdecydowanie zwiększą możliwości amerykańskich Sił Powietrznych w dziedzinie wykrywania wrogich działań w kosmosie. Istniejące systemy, takie jak radary, czy satelity Ball Aerospace/Boeing Space-Based Space Surveillance operujące na niższej orbicie mogą zapewnić informacje na temat prędkości czy lokalizacji innych satelitów, ale nie są wstanie zapewnić obrazowania optycznego. Air Force Space Command zależy więc na rozpoznaniu za pomocą nowego systemu możliwości innych satelitów poruszających się na orbicie, zwłaszcza tych mogących manewrować i zdolnych do przelotów w bliskiej odległości od sojuszniczych obiektów w kosmosie. W wykonywaniu tych zadań ma również pomóc wysoka manewrowość satelitów GSSAP. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama