Reklama

KOSMONAUTYKA

Angielska firma Aavid Themacore zapewni izolację cieplną sondzie Solar Orbiter

Artystyczna wizja sondy Solar Orbiter badającej Słońce. Ilustracja: ESA
Artystyczna wizja sondy Solar Orbiter badającej Słońce. Ilustracja: ESA

Europejski próbnik Solar Orbiter wystartuje w 2018 r. Pracując w nieprzyjaznych warunkach będzie badał Słońce. Ochronę przed przegrzaniem zapewnią mu innowacyjne rozwiązania wypracowane na Wyspach Brytyjskich.

Misja Solar Orbiter (SolO) będzie misją średnią (M-class) realizowaną w ramach progamu Cosmic Vision 2015-2025 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sonda ma zostać wyniesiona w październiku 2018 r. rakietą Atlas V z Przylądka Canaveral. Podróż na orbitę wokół Słońca zajmie jej 3,5 roku. Statek przeprowadzi manewry asysty grawitacyjnej przy Ziemi oraz przy Wenus. Co najmniej przez dalsze 3,5 roku SolO będzie krążyć po eliptycznej orbicie wokół naszej dziennej gwiazdy, zbliżając się do niej w peryhelium na ok. 42 mln km.

Temperatura powierzchni Słońca wynosi w przybliżeniu 5 500ºC, a europejski próbnik będzie się do niego zbliżać na odległość mniejszą niż Merkury. Będzie więc narażony na nadmierne nagrzewanie. Na szczęście, wywodząca się z północno-wschodniej Anglii firma Aavid Thermacore Europe Ltd. znalazła sposób, by zapewnić wrażliwej elektronice statku optymalne warunki do pracy.

Opracowana przez inżnierów Aavid Thermacore technologia nosi nazwę k-Core Annealed Pyrolytic Graphite (hartowany pyrolityczny grafit) – APG. Materiał, wykorzystany przez tę firmę do izolacji cieplnej SolO oferuje nie tylko doskonałe właściwości termiczne. Jego waga i wytrzymałość jest porównywalna z aluminium. Rozwiązanie k-Core jest także niewrażliwe na przeciążenie czy duże przyspieszenie podczas startu rakiety nośnej, która wyniesie sondę w przestrzeń kosmiczną.

Angielski producent bierze również udział w projektowaniu i konstruowaniu dwóch chłodnic dla sondy. Pracuje też nad przewodnikami, które będą odbierać nadmiar ciepła z wrażliwych części SolO i przekazywać je do chłodnic.

Aavid Thermacore jest jedną z dziesieciu brytyjskich firm zaangażownaych w budowę satelity Solar Orbiter dla ESA, w ramach kontraktu opiewającego na 300 mln euro. Przedsiębiorstwo specjalizuje się projektach związanych z dystrybucją ciepła w wielu gałęziach przemysłu – np. w medycynie, aeronautyce, telekomunikacji, transporcie czy zastosowaniach wojskowych.

Sonda SolO będzie badać słoneczną atmosferę oraz wiatr gwiazdowy. Dostarczy najwyższej jakości zdjęcia Słońca, jakie kiedykolwiek wykonano. Pozyskane przez nią dane naukowe pomogą badaczom lepiej zrozumieć 11-letni cykl aktywności gwiazdy centralnej naszego układu planetarnego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama