Astronauta pokieruje z pokładu ISS łazikiem na Ziemi

29 kwietnia 2016, 12:10
Mars Yard, Fot. Airbus Defence & Space
Timothy Peake, Fot. NASA/Robert Markowitz, Wikipedia,

Brytyjski astronauta Tim Peake, który przebywa obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będzie miał dziś okazję zdalnie sterować łazikiem marsjańskim. Pojazd, nazywany „Bridget”, będzie podróżował po należącym do Airbus Defence & Space sztucznym „obszarze marsjańskim”, tzw. Mars yard, w Stevenage w brytyjskim hrabstwie Hertfordshire.

Na czas dzisiejszego eksperymentu Mars Yard, o wymiarach 30 x 13 m, będzie w połowie oświetlony, a jego druga część pozostanie ciemna, symulując warunki panujące np. zacienionym kraterze. Zadaniem Tima, będzie przeprowadzenie pojazdu na tyle bezpiecznie, by również w ciemności uniknąć przeszkód terenowych oraz zidentyfikowanie potencjalnych celów naukowych.

Dzisiejszy eksperyment jest częścią realizowanego pod auspicjami ESA Meteron Project, w ramach którego testowana jest możliwość przyszłej wspólnej eksploracji Układu Słonecznego przez ludzi i roboty. Projekt realizowany jest przy współpracy z NASA, Niemiecką Agencją Kosmiczną (DLR) oraz rosyjskim Roskosmosem.

Transmisja z dzisiejszych prób rozpocznie się o 10:30 czasu polskiego na stronie internetowej Principia Mission

Czytaj też: Polscy nauczyciele porozmawiają z astronautą przebywającym na ISS

(PZ)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24