Reklama

KOSMONAUTYKA

Bliski debiut chińskiego statku kosmicznego Tianzhou

Wizualizacja cumowania statku Tianzhou w kosmosie. Ilustracja: China Manned Space Engineering (CMSE) / cmse.gov.cn
Wizualizacja cumowania statku Tianzhou w kosmosie. Ilustracja: China Manned Space Engineering (CMSE) / cmse.gov.cn

Trwają przygotowania do inauguracyjnego startu chińskiego pojazdu kosmicznego Tianzhou-1. Bezzałogowy, zautomatyzowany statek towarowy jest pierwszym z nowej serii pojazdów dedykowanych realizacji dostaw do laboratorium orbitalnego Tiangong-2. Termin rozpoczęcia pierwszej misji wyznaczono na kwiecień br.

Bezzałogowy statek towarowy Tianzhou-1 (pol. Niebiański Statek) jest pierwszym z nowej serii pojazdów dedykowanych dostawom do laboratorium orbitalnego Tiangong-2 (pol. Niebiański Pałac). Termin rozpoczęcia jego misji wyznaczono na kwiecień br., wraz z zaplanowanym odpaleniem rakiety kosmicznej Chang Zheng-7 (pol. Długi Marsz). Wyniesiony na jej szczycie statek będzie miał za zadanie uzupełnić zasoby paliwa stacji, z wykorzystaniem nowo wdrażanej procedury orbitalnego tankowania. Realizacja misji ma przy okazji pozwolić na ostateczną weryfikację zastosowanej technologii.

Przygotowania do startu Tianzhou-1 wkroczyły już w finalną fazę. Od 13 lutego statek znajduje się na miejscu startu w centrum kosmicznym Wenchang na wyspie Hainan. W najbliższym czasie czeka go długotrwały załadunek i szereg przeglądów technicznych.

Tianzhou-1 ma być zdolny do zabrania ze sobą niemal 5 ton zaopatrzenia z przeznaczeniem dla laboratorium kosmicznego Tiangong-2. Przewożone przy tej okazji paliwo zostanie przepompowane do zbiorników stacji po trwającej około dwa miesiące procedurze transferowej. Rozpocznie się ona wraz z zacumowaniem statku, który powinien dotrzeć do celu w dwa dni po wystrzeleniu z Ziemi.

Kosmiczne transportowce Tianzhou – następcy, a właściwie wersje rozwojowe statków Shenzhou - mają odegrać dużą rolę w planowanej przez Chiny budowie pełnoprawnej stacji kosmicznej, która ma powstać na bazie laboratorium Tiangong-2. Zgodnie z ostatnimi zapewnieniami przedstawicieli chińskich władz, obiekt ma osiągnąć wstępną operacyjność do 2020 roku. Pełna gotowość – z uwzględnieniem stałego pobytu załogi - ma natomiast zostać zapewniona do końca 2022 roku.

Czytaj też: "Niebiański Pałac" na orbicie. Wkrótce chińska misja załogowa

Reklama
Reklama

Komentarze