Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiński teleskop pomaga w badaniu ciemnej materii

Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską kosmiczny teleskop DAMPE. Sprzęt stworzony przez Chińską Akademię Nauk we współpracy z partnerami europejskimi ma pomóc w poszukiwaniach ciemnej materii. 

17 grudnia 2015 r. Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską kosmiczny teleskop DAMPE (Dark Matter Particle Explorer). Do wyniesienia satelity w kosmos użyto rakiety nośnej Chang Zheng (pol. Długi Marsz) 2D, która wystartowała z kosmodromu Jiuquan na pustyni Gobi. Start zakończył się sukcesem i sprzęt rozpoczął wykonywanie badań naukowych. 

Zbudowany przez Chińską Akademię Nauk we współpracy z uniwersytetami z Włoch i Szwajcarii teleskop DAMPE będzie używany do badania promieniowania gamma i kosmicznego oraz elektronów. Ma to pomóc w poszukiwaniu dotąd nieodkrytej ciemnej materii. Wprawdzie zgodnie z najnowszymi badaniami tzw. ciemna materia stanowi zdecydowaną większość (ok. 84%) materii we wszechświecie, to jej istnienie nie zostało dotąd udowodnione. Jej poszukiwanie jest o tyle trudne, że nie emituje i nie odbija ona promieniowania elektromagnetycznego, a istnienia ciemnej materii dowodzą jedynie wywierane przez nią efekty grawitacyjne. Hipotetyczne możliwości jej detekcji, z których zamierzają skorzystać Chińczycy, są także dosyć ograniczone i sprowadzają się głównie do badania produktów anihilacji jej cząstek w kosmosie, co powinno generować promieniowanie gamma, czyli najbardziej energetyczne fotony w naturze. 

DAMPE to pierwszy z serii czterech chińskich satelitów naukowych. Pozostałe trafią na orbitę okołoziemską w 2016 roku. 

Reklama

Komentarze

    Reklama