Reklama

W dniu 12 listopada br. (czasu polskiego) rakieta nośna Chang Zheng-2D wyniosła w kosmos chińskiego satelitę pogodowego Yunhai-1. Start miał miejsce z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan na pustyni Gobi. Była to zarazem 240. misja kosmiczna z wykorzystaniem rakiet z rodziny Chang Zheng (pol. Długi Marsz). 

Yunhai-1 trafił na orbitę polarną na wysokość ok. 770 km na powierzchnią Ziemi. Satelita został zbudowany przez Shanghai Academy of Spaceflight Technology (SAST). Według chińskich mediów sprzęt posłuży do obserwacji atmosfery, powierzchni mórz i oceanów oraz kosmosu, zapobieganiu skutkom katastrof naturalnych, a także do eksperymentów naukowych. Yunhai-1 jest zapowiedzią nowej konstelacji satelitów pogodowych do celów cywilnych ale Chiny planują również budowę wojskowych instrumentów o podobnym przeznaczeniu pod oznaczeniem Yunhai-2. 

Pierwszy chiński satelita meteorologiczny z rodziny Fengyun trafił na orbitę w 1988 roku. Od tego czasu Chiny rozmieściły w kosmosie kilkanaście satelitów tej klasy trzech kolejnych generacji systemu. Warto wspomnieć, że jeden z nich, dezaktywowany FY-1C został użyty w 2007 roku do testu pocisku antysatelitarnego Dong Neng-2. Chińska rakieta kinetyczna zdołała wtedy zniszczyć obiekt poruszający się na po orbicie polarnej 865 km ponad powierzchnią Ziemi. Dezintegracja nieczynnego satelity pogodowego zaśmieciła jednak przestrzeń okołoziemską tysiącami odłamków

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze