Reklama

SATELITY

Chiny: Na orbitę trafił satelita EO dla Wenezueli

Satelita VRSS-1. Autor: Cristóbal Alvarado Minic; licencja: CC BY 2.0; źródło: Wikimedia Commons
Satelita VRSS-1. Autor: Cristóbal Alvarado Minic; licencja: CC BY 2.0; źródło: Wikimedia Commons

Rakieta Długi Marsz wyniosła satelitę obserwacji Ziemi dla Wenezueli. Urządzenie zostało wcześniej także wyprodukowane w Państwie Środka. Przewidywany okres eksploatacji nowego wenezuelskiego narzędzia kosmicznego rozpoznania wynosi pięć lat.

Rakieta Długi Marsz 2D (Chang Zheng-2D – CZ-2D) wystartowała z Jiuquan Satellite Launch Center w poniedziałek 9 października 2017 r. o godzinie 6:13 czasu polskiego. Jest to rakieta dwustopniowa, mierząca 41,1 m wysokości. Za napędzanie pierwszego stopnia pojazdu odpowiadały cztery silniki YF-20C, zdolne łącznie wygenerować siłę ciągu na poziomie 2 962 kN.

Napęd dolnego członu CZ-2D pracował przez niecałe 3 minuty. Po 14 minutach od startu górny człon rakiety nośnej odłączył się od ładunku użytecznego. Na heliosynchroniczną LEO o wysokości 645 km trafił wówczas wenezuelski satelita Venezuela Remote Sensing Satellite-2 (VRSS-2), o nazwie własnej Antonio José de Sucre.

VRSS-2 został skonstruowany przez chińską firmę China Great Wall Industry Cooperation (CGWIC), która należy do China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Jest to już drugi, po VRSS-1 satelita EO Wenezueli, pozyskany od ChRL.

Venezuela Remote Sensing Satellite-2 powstał na platformie CAST-2000. Wyposażony jest w dwa rozkładane panele słoneczne, które łącznie generują 900 W energii elektrycznej. Statek jest skutecznie stabilizowany w trzech osiach, co ma szczególne znaczenie przy pozyskiwaniu precyzyjnych zobrazowań powierzchni planety. Satelita waży ok. 1 000 kg, i po rozłożeniu paneli fotowoltaicznych ma wymiary 2,1 x 7,9 x 1,75 m.

Nowy satelita teledetekcyjny dla Wenezueli wyposażony jest w panchromatyczną kamerę o rozdzielczości 1m i system zobrazowania multispektralnego o rozdzielczości 4 m. Posiada również na pokładzie instrumenty do patrzenia w  podczerwieni, zarówno SWIR (ShortWave InfraRed), jak i LWIR (LongWave InfraRed).

Program VRSS zapewnia rządowi Wenezueli dostęp do danych teledetekcyjnych, do realizacji takich celów jak np.  monitorowanie stanu środowiska, planowanie urbanistyczne, śledzenie przepływu narkotyków, zadania związane z obronnością i zarządzanie kryzysowe.

Transmisja ze startu rakiety Długi Marsz 2D z satelitą VRSS-2 była pokazywana na żywo w wenezuelskiej telewizji. Wydarzenie komentował sam prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro.

Czytaj też: Pakistan z własnym satelitą rozpoznania optycznego. Już w 2018 roku

Reklama

Komentarze

    Reklama