”Jeśli chodzi o nową edycję programu Fly Your Satellite, poprzez udział w nim europejscy studenci uzyskają dostęp do mentoringu ze strony ekspertów europejskich, uzyskają dostęp do nowo budowanej infrastruktury, która jest w tym momencie budowana w Belgii [Concurrent Design Facility, CDF – przyp. red.], laboratorium ze sprzężonymi stacjami komputerowymi. Umożliwią one w czasie rzeczywistym pracę i definiowanie całej misji satelitarnej” - mówił w rozmowie ze Space24.pl Sławomir Zdybski, koordynator projektów edukacyjnych ESA. Jak zwrócił uwagę nasz rozmówca to program atrakcyjny także dla studentów z Polski.
Sławimir Zdybski, jako koordynator projektów edukacyjnych ESA i przedstawiciel agencji na okoliczność prezentacji studenckiego projektu PW-Sat2, zwrócił uwagę w rozmowie ze Space24 na możliwości uczestnictwa młodych adeptów inżynierii satelitarnej w agencyjnym programie Fly Your Satellite, który dedykowany jest wsparciu grup uniwersyteckich. „Od kilku lat obserwujemy trend, w którym satelity typu Cubesat są budowane na uniwersytetach – ze względu na to, że są one małe, stosunkowo tanie i łatwe do wyniesienia na orbitę.” – zauważył Zdybski. Jak podkreślił w dalszej wypowiedzi, biuro edukacyjne ESA już od jakiegoś czasu współpracuje z uniwersytetami w Europie. W poprzedniej edycji programu Fly Your Satellite biuro wsparło wyniesienie w kosmos trzech Cubesatów.
W kontekście współpracy z polskimi studentami, przedstawiciel ESA podkreślił jednak, że poprzednia edycja miała swoje ograniczenia, które uniemożliwiły wówczas współpracę z grupą PW-Sat2. „Jedynie grupy, które były już dosyć zaawansowane, jeśli chodzi o budowę Cubesatów, mogły aplikować do współpracy z nami. PW-Sat2 niestety nie spełniał tego wymogu, podobnie jak wiele innych grup w Europie. - mówił Zdybski.
Oglądaj: Zaczniemy prace nad kolejnym satelitą z serii PW-Sat [Space24.pl TV]
W kontekście prac nad nową wersją programu pomocowego ESA Zdybski podkreślił, że Fly Your Satellite został skonstruowany tak, aby zapewnić mentoring, transfer wiedzy i doświadczenia ekspertów ESA – doświadczonych pracowników, którzy byli zaangażowani w wiele europejskich misji – z pożytkiem dla studentów europejskich.
Jeśli chodzi o nową edycję programu Fly Your Satellite, poprzez udział w programie europejscy studenci uzyskają dostęp do mentoringu ze strony ekspertów europejskich, uzyskają dostęp do nowo budowanej infrastruktury, która jest w tym momencie budowana w Belgii [Concurrent Design Facility, CDF – przyp. red.], laboratorium ze sprzężonymi stacjami komputerowymi. Umożliwią one w czasie rzeczywistym pracę i definiowanie całej misji satelitarnej. Nowy CDF będzie dedykowany jedynie studentom – będziemy zapraszać wybrane grupy studenckie, aby tam pracowały. […] Wybrane grupy studenckie uzyskają pomoc ze strony ESA, jeśli chodzi o wyniesienie Cubesatów na orbitę.
Co więcej, w budowie ma znajdować się obecnie również cały ośrodek testowy, w którym Cubesaty studenckie będą mogły przechodzić próby i uzyskiwać certyfikaty uprawniające do wyniesienia na orbitę. W charakterze trzeciego powstającego aktualnie obiektu Zdybski wymienił centrum treningowe ESA, w którym maja być prowadzone regularne warsztaty, szkolenia i spotkania eksperckie dla grup studenckich z całej Europy.
"Wskazana wiedza i doświadczenie umożliwiają też założenie firmy, założenie startupów. W Polsce, gdzie mamy bardzo młody sektor kosmiczny, jest to niezwykle ważne" - podkreślił przedstawiciel ESA
Oglądaj: Wsparcie kadr sektora kosmicznego priorytetem ARP [Space24pl TV]