Reklama

Firma Airbus Defence and Space dostarczyła pierwszy testowy model strukturalny modułu serwisowego ESM statku kosmicznego Orion do centrum badawczego NASA Plum Brook w Sandusky w stanie Ohio. To jeden z pierwszych europejskich modułów serwisowych, będących elementem przyszłego załogowego statku kosmicznego amerykańskiej agencji kosmicznej. Ich zadaniem będzie zapewnianie napędu, zasilania i systemów podtrzymywania życia w Orionie. Kapsułę kosmiczną dla co najmniej czterech astronautów powstanie natomiast wysiłkiem Lockheed Martin Space Systems.

Pierwszy lot tego nowego statku kosmicznego jest przewidziany na 2018 rok, wyniesienie w kosmos nastąpi na pokładzie rakiety nośnej ULA Delta IV Heavy. Natomiast w roku 2020, w ramach misji Exploration Mission-2, planowany jest pierwszy lot załogowy. W przyszłości ten statek kosmiczny może posłużyć do załogowych lotów na bliskie asteroidy, Księżyc, a być może nawet na Marsa. 

Konstrukcja repliki modułu serwisowego Oriona, która jest identyczna z docelowym modułem, ale pozbawiona jego funkcjonalności przeszła już wstępne badania statyczne w zakładach Thales Alenia Space w Turynie we Włoszech. Teraz zostanie poddana badaniom dynamicznym na terenie USA, które mają symulować obciążenia i naprężenia, którym moduł zostanie poddany podczas wystrzelenia. Pozwoli to ocenić, czy wytrzymałość jest zgodna z obliczeniami, oraz czy moduł w pełni spełnia normy NASA. 

Warto wspomnieć, że w ramach programu statku kosmicznego Orion  europejskie firmy po raz pierwszy dostarczają krytyczne elementy dla projektu NASA dotyczącego eksploracji odległej przestrzeni kosmicznej. Stało się to możliwe po tym, jak w grudniu 2012 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA i europejska ESA uzgodniły dokonanie certyfikacji  modułu serwisowego zbudowanego w Europie z Orionem.

Reklama
Reklama

Komentarze