Reklama

Oświadczenie rządu zwiastuje urzeczywistnienie kluczowych celów politycznych, ogłoszonych w 2015 r., w ramach irlandzkiej strategii na rzecz innowacji. Koncepcja ta określa potrzebę wzmocnienia udziału Irlandii w międzynarodowych organizacjach badawczych, w tym ESO. Ogłoszenie ścieżki akcesyjnej następuje po wielu latach nieformalnych rozmów irlandzkiej społeczności astronomicznej z ESO o potencjalnym członkostwie. Formalne rozmowy z urzędnikami rządowymi toczyły się w tej sprawie od stycznia 2016 r., kiedy rząd ogłosił, że rozpocznie negocjacje o członkostwo.

Irlandia byłaby cennym i bardzo pożądanym członkiem ESO. Kraj ten ma rozbudowaną, ale rozwijającą nadal się społeczność badaczy, aktywnych we wszystkich dziedzinach nauki będących w kręgu zainteresowania ESO. Społeczność ta jest ponadto zgodna jeśli chodzi o chęć przystąpienia do ESO. Co więcej, Irlandia dysponuje szybko rozwijającym się sektorem high-tech, który w wyniku członkostwa kraju w ESO uzyskałby dostęp do szeregu instrumentów i okazji [do współpracy] w zakresie przemysłu.

Dyrektor Generalny ESO, Xavier Barcons

Przyłączając się do ESO, Irlandia wzbogaci swoją, już okazałą, historię badań astronomicznych. Przez kilka dziesięcioleci w XIX wieku w Irlandii znajdował się największy na świecie teleskop, znany jako Lewiatan z Parsonstown. Ten 1,8-metrowy reflektor działał w Zamku Birr.

Wiktoriański obrazek przedstawiający teleskop zwany "Lewiatanem z Parsonstown". Ilustracja: domena publiczna

Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe

Reklama
Reklama

Komentarze