KOSMONAUTYKA
Irlandia na drodze do ESO
Irlandzka wicepremier i minister ds. biznesu, przedsiębiorczości i innowacji, Frances Fitzgerald, ogłosiła zobowiązanie, że jej rząd rozpocznie działania na rzecz dołączenia Irlandii do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), jako państwa członkowskiego. Rząd chce sfinalizować akcesję do czwartego kwartału 2018 r. Po ratyfikacji tego kroku przez irlandzki parlament i zatwierdzeniu przez Radę ESO Irlandia stanie się 16. państwem członkowskim ESO.
Oświadczenie rządu zwiastuje urzeczywistnienie kluczowych celów politycznych, ogłoszonych w 2015 r., w ramach irlandzkiej strategii na rzecz innowacji. Koncepcja ta określa potrzebę wzmocnienia udziału Irlandii w międzynarodowych organizacjach badawczych, w tym ESO. Ogłoszenie ścieżki akcesyjnej następuje po wielu latach nieformalnych rozmów irlandzkiej społeczności astronomicznej z ESO o potencjalnym członkostwie. Formalne rozmowy z urzędnikami rządowymi toczyły się w tej sprawie od stycznia 2016 r., kiedy rząd ogłosił, że rozpocznie negocjacje o członkostwo.
Irlandia byłaby cennym i bardzo pożądanym członkiem ESO. Kraj ten ma rozbudowaną, ale rozwijającą nadal się społeczność badaczy, aktywnych we wszystkich dziedzinach nauki będących w kręgu zainteresowania ESO. Społeczność ta jest ponadto zgodna jeśli chodzi o chęć przystąpienia do ESO. Co więcej, Irlandia dysponuje szybko rozwijającym się sektorem high-tech, który w wyniku członkostwa kraju w ESO uzyskałby dostęp do szeregu instrumentów i okazji [do współpracy] w zakresie przemysłu.
Przyłączając się do ESO, Irlandia wzbogaci swoją, już okazałą, historię badań astronomicznych. Przez kilka dziesięcioleci w XIX wieku w Irlandii znajdował się największy na świecie teleskop, znany jako Lewiatan z Parsonstown. Ten 1,8-metrowy reflektor działał w Zamku Birr.
Źródło: Europejskie Obserwatorium Południowe