Reklama

KOSMONAUTYKA

Japoński satelita pogodowy na orbicie

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Japoński satelita meteorologiczny Himawari-9 został wyniesiony na orbitę z wykorzystaniem rakiety nośnej H-IIA. Sprzęt, reprezentujący trzecią generację satelitów pogodowych z Kraju Kwitnącej Wiśni ma dostarczać dane obserwacyjne dla Japońskiej Agencji Meteorologicznej i Ministerstwa Transportu, aż do końca lat 20. XXi wieku.  

Start misji kosmicznej, której celem było wyniesienie na orbitę nowego japońskiego satelity pogodowego Himawari 9 miał miejsce w dniu 2 listopada br. z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima na wyspie Kiusiu. Do wyniesienia sprzętu w kosmos wykorzystano japońską rakietę nośną H-IIA. Misja zakończyła się pełnym sukcesem i Himawari 9 trafił na geostacjonarną orbitę transferową skąd zostanie przemieszczony na docelową orbitę geostacjonarną - 35,800 km ponad równikiem na pozycję 140° Wschód. Za start odpowiadała japońska agencja kosmiczna JAXA i firma Mitsubishi Heavy Industries. 

Nowy japoński satelita pogodowy został zbudowany przez Mitsubishi Electric i waży 3500 kg. Operatorem sprzętu jest Japońska Agencja Meteorologiczna (ang. Japan Meteorological Agency - JMA). Satelita ma pozostać w kosmosie do 2029 roku. Himawari 9 posiada dokładnie te same instrumenty, co wystrzelony w lipcu 2015 roku bliźniaczy Himawari 8. Jego najpotężniejszym narzędziem będzie Advanced Himawari Imager (AHI). W przyszłości JMA planuje uruchomić serwis HimawariCast, który umożliwi ściąganie danych obrazowych z Himawari 8 i 9 z wykorzystaniem satelitów telekomunikacyjnych. 

Himawari 9 jest jednym z dwóch japońskich satelitów pogodowych trzeciej generacji zastępujących na orbicie Multifunctional Transport Satellites (MTSAT) -1R i -2, które operują w kosmosie od ponad 10 lat. Nowe instrumenty meteorologiczne mają zapewnić dostarczanie danych pogodowych na terenie Wschodniej Azji i Zachodniego Pacyfiku, co 10 minut czyli o 20 minut częściej niż para poprzedniej generacji, do tego z krótszym czasem odświeżanie. Satelity umożliwią więc o wiele dokładniejszą prognozę pogody dla Japonii i okolicznych krajów, a także lepsze rozpoznanie zanieczyszczenia powietrza i takich zjawisk jak burze, tajfuny lub chmury pyłu wulkanicznego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama