Reklama

Polska

Laureaci drugiej edycji konkursu o staż w sektorze kosmicznym nagrodzeni w Warszawie [Space24.pl TV]

Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

W warszawskiej siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu spotkali się 29 sierpnia zwycięzcy drugiego Konkursu o Staż – Rozwój kadr sektora kosmicznego. Dwunastu młodych ludzi, będących na początku kariery zawodowej, odbędzie półroczne praktyki w przedsiębiorstwach reprezentujących krajowy przemysł kosmiczny.

Na uroczystej gali w bibliotece ARP spotkali się zarówno szefowie firm, w których młodzi inżynierowie i naukowcy będą odbywać staże, jak i sami zdobywcy tych nagród. Mający na celu długofalową budowę kadr dla polskiego sektora kosmicznego program stażowy jest inicjatywą Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Z ramienia tej drugiej do startu projektu przyczynił się zwłaszcza wiceprezes Michał Szaniawski.

 Cała inicjatywa cieszy się patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo Nauki reprezentował na konferencji podsekretarz stanu, prof. Łukasz Szumowski, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że coraz więcej polskich firm chce współpracować z młodymi naukowcami, a sam konkurs cieszył się tym razem wyraźnie większym zainteresowaniem niż miało to miejsce w przypadku jego pierwszej edycji. Podkreślił też, że jednym z narzędzi do racjonalnego łączenia świata nauki i gospodarki są doktoraty wdrożeniowe.

Osób z doktoratem potrzebują firmy. Potrzebują ich działy R&D. Firmy potrzebują ich, żeby stać się firmami innowacyjnymi.

prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w MNiSW

Uroczystość uświetniła swoją obecnością także pani Otylia Trzaskalska-Stroińska z Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju, pełniąca również funkcję wiceprzewodniczącej rady Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mówiła o tym, że bez odpowiednich kadr nie osiągniemy założonego w Polskiej Strategii Kosmicznej celu, jakim jest 3-procentowy udział polskich firm w europejskim przemyśle kosmicznym, do 2030 r.

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Marcin Chludziński, podkreślał, że sektor kosmiczny to nie tylko szeroko pojęty upstream – wystrzeliwanie rakiet czy wysyłanie w kosmos satelitów bądź astronautów. Zarazem podkreślał, że wspierając program stażowy ARP zachęca zdolnych absolwentów, by swoją karierę zawodową realizowali w Polsce.

Partnerem drugiej edycji Konkursu o Staż – Rozwój kadr sektora kosmicznego  jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Podczas gali przedsiębiorstwo reprezentował jego wiceprezes Łukasz Kroplewski, który akcentował kluczową rolę profesjonalnych kadr w przemyśle wysokich technologii.

Reklama
Reklama

Komentarze