Reklama

W programie Galileo Polska od prawie dwóch dekad buduje silną pozycję międzynarodową m.in. w dziedzinie metrologii czasu. Mamy tu spore sukcesy, ale nasz udział nie jest na miarę naszych możliwości.

Należy spojrzeć także na inne aspekty nawigacji, w których mamy doświadczenie, ale one dotyczą bardziej sfery usługowej, a nie infrastruktury Galileo. Zauważam, że w Polsce jest wiele podmiotów zarówno przemysłowych, jak i instytucjonalnych, które mają duże możliwości udziału w tym programie. Potencjał jest ogromny, ale brakuje jego ukierunkowania. Skutkuje to dużym rozproszeniem polskich aplikacji. Wymagana by więc tu była odpowiednia polityka i wzmocnienie tych gałęzi, gdzie jest największy potencjał.

Należy również myśleć o dostosowaniu się nie tylko do tego co my potrafimy, ale również do tego, co jest do zrobienia w ramach Galileo. A liczba takich zadań będzie z pewnością rosła, bo obecnie jesteśmy dopiero na początku tego programu. Będą przecież jego kolejne generacje. Galileo drugiej generacji trafi, zgodnie z planami Europejskiej Agencji Kosmicznej, na orbitę już w latach 2022-2030. 

Wspomnę też tutaj o sygnale bezpieczeństwa Galileo PRS (Public Regulated Services), gdzie Polska zaczyna dosyć poważnie wchodzić w ten aspekt systemu. Wprawdzie jesteśmy spóźnieni, ale jest już odpowiednia struktura przy MSW i możemy w tym obszarze pozytywnie zaistnieć - zwłaszcza w kryptologii, w której mamy duże historyczne zasługi, a także duże kompetencje, zwłaszcza na Wojskowej Akademii Technicznej. 

 

Włodzimierz Lewandowski, studiował na wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się we francuskim państwowym instytucie geodezji (IGN). W latach 1983 – 1985 pracował w Międzynarodowym Biurze Czasu (BIH) w Obserwatorium Paryskim, a w latach 1985 – 2014 na stanowisku Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sèvres pod Paryżem (www.bipm.org). Od 2007 r. jest doradcą Grupy Parlamentarnej ds. Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej. Przewodniczy Zespołom ds. GALILEO i COPERNICUS Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jest wiceprzewodniczącym dwóch komitetów programowych ESA ds. nawigacji satelitarnej PB-NAV i telekomunikacj JCB. W roku 2014 otrzymał największe wyróżnienie światowe w dziedzinie metrologii czasu od amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION).

Reklama
Reklama

Komentarze