Reklama

Polska

Międzynarodowy sukces zespołu PW-Sat2

PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/
PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/

Zespół tworzący satelitę PW-Sat2 zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie urządzeń deorbitacyjnych, który miał miejsce podczas konferencji UNISEC-Global w Bułgarii. Polska drużyna pokazała specjalny żagiel do usuwania zużytych satelitów z orbity w końcowej fazie misji. W przyszłości rozwiązanie, jeśli okaże się skuteczne, będzie mogło znaleźć zastosowania komercyjne. 

Finał konkursu  Deorbit Device Competition miał miejsce podczas konferencji UNISEC-Global w Bułgarii. W fazie finałowej konkursu wzięło udział 10 zespołów, wyłonionych po pierwszym etapie rywalizacji. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt rozwijanej na sprężynach płaskich membrany o powierzchni ponad 0.5 m² z Uniwersytetu w Nihon w Japonii. Drugie miejsce zajął polski zespół, który zaprezentował żagiel deorbitacyjny o powierzchni 4 m². Będzie on zamontowany w polskim satelicie studenckim PW-Sat2. Ex aequo tą samą pozycję zdobyła także drużyna z Uniwersytetu Arkansas. 

Jak można przeczytać w relacji z wydarzenia umieszczonej na oficjalnej stronie internetowej projektu PW-Sat2 (http://pw-sat.pl): "Podczas konferencji koordynator projektu PW-Sat2 Inna Uwarowa wygłosiła prezentację pt. Deorbit Sail for PW-Sat2 satellite mission – low energy consumption and high efficiency system. Na scenie został zaprezentowany wydrukowany w technologii 3D model satelity oraz pełnowymiarowy prototyp żagla deorbitacyjnego. Prezentacja była dopełnieniem artykułu napisanego przez kilkunastu członków projektu." 

W dniu 26 października br. o godz. 11 w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (ul. Rektorska 4, Warszawa) odbędzie się konferencja prasowa podczas, której mają zostać ogłoszone szczegóły dotyczące wyniesienia PW-Sat2 na orbitę okołoziemską. Start misji był wstępnie przewidziany w pierwszej połowie 2017 roku. Wystrzelenie satelity stało się możliwe dzięki dofinansowaniu w kwocie 180 tys. Euro, które zostało przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.  

Czytaj więcej: Nowa wizualizacja polskiego satelity studenckiego

 

Reklama

Komentarze

    Reklama