Nowe kontrakty dla Arianespace. SES: “Wspieramy europejski przemysł kosmiczny”

13 września 2017, 16:15

Luksemburska spółka SES postanowiła podpisać dwa nowe kontrakty na wyniesienie ciężkiego satelity komunikacyjnego SES-17 oraz kolejnego zestawu satelitów O3b. Według przedstawiciela firmy SES, tego typu działanie wpisuje się w ich politykę wspierania europejskiego przemysłu kosmicznego.

W wtorek 12 września luksemburski operator satelitarny ogłosił podpisanie dwóch kontraktów z francuską firmą Arianespace. Umowy obejmują wyniesienie piątej serii satelitów O3b oraz ciężkiego satelity komunikacyjnego SES-17.

W obecnej chwili na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) znajduje się 12 satelitów z serii O3b. Dotychczas były wynoszone w trzech lotach po cztery sztuki, w 2013 i 2014 roku za pomocą rakiet Sojuz, którymi operowała od początku spółka Arianespace. Jakiś czas temu podpisano kontrakt na czwartą serię satelitów, które zostaną wyniesione w 2018 roku za pomocą tej samej rakiety, co poprzednie urządzenia. Wszystkie cztery serie zostały zbudowane przez Thales Alenia Space. Cały system dopełnia ostatnia, piąta seria, której zaprojektowanie i wykonanie zostało zlecone koncernowi Boeing. Znajdzie się ona na orbicie w 2019 roku. Według planu start ma nastąpić z Gujany Francuskiej na rakiecie Sojuz. Wszystkie urządzenia o desygnacie O3b znajdują się na wysokości ok. 8 000 km i służą w głównej mierze do przesyłu danych dla telefonii komórkowych oraz udostępniania łącza internetowego.

Drugi kontrakt dotyczy zbudowanego przez Thales Alenia Space satelity SES-17, który będzie wyniesiony na orbitę rakietą nośną Ariane 5. Dla Arianespace będzie to jeden z ciekawszych przypadków, gdyż to urządzenie o masie 6 000 kg znajdzie się na liście dziesięciu największych ładunków na pokładzie Ariane 5. SES-17 będzie także trzecim w historii tej rakiety ładunkiem posiadającym wyłącznie napęd elektryczny. Poza innowacyjnym silnikiem, na wyposażenie SES-17 składa się 200 transponderów, operujących w paśmie Ka. Planowana data lotu na orbitę geostacjonarną to 2021 rok a przewidywany okres pracy satelity na orbicie wynosi 15 lat.

Po ogłoszeniu najnowszego porozumienia z Arianespace, SES powiadomił opinię publiczną o trwających rozmowach na temat przyszłych lotów rakietą Ariane 6, która wciąż jest na etapie rozwojowym.

Czytaj też: Boeing zbuduje siedem satelitów dla SES

Maksymilian Augustyn

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24