Reklama

KOSMONAUTYKA

Nowe kontrakty dla Arianespace. SES: “Wspieramy europejski przemysł kosmiczny”

Dostarczona przez Arianespace rakieta nośna wynosi cztery satelity O3b, 18 grudnia 2014 r. Fot. Arianespace
Dostarczona przez Arianespace rakieta nośna wynosi cztery satelity O3b, 18 grudnia 2014 r. Fot. Arianespace

Luksemburska spółka SES postanowiła podpisać dwa nowe kontrakty na wyniesienie ciężkiego satelity komunikacyjnego SES-17 oraz kolejnego zestawu satelitów O3b. Według przedstawiciela firmy SES, tego typu działanie wpisuje się w ich politykę wspierania europejskiego przemysłu kosmicznego.

W wtorek 12 września luksemburski operator satelitarny ogłosił podpisanie dwóch kontraktów z francuską firmą Arianespace. Umowy obejmują wyniesienie piątej serii satelitów O3b oraz ciężkiego satelity komunikacyjnego SES-17.

W obecnej chwili na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) znajduje się 12 satelitów z serii O3b. Dotychczas były wynoszone w trzech lotach po cztery sztuki, w 2013 i 2014 roku za pomocą rakiet Sojuz, którymi operowała od początku spółka Arianespace. Jakiś czas temu podpisano kontrakt na czwartą serię satelitów, które zostaną wyniesione w 2018 roku za pomocą tej samej rakiety, co poprzednie urządzenia. Wszystkie cztery serie zostały zbudowane przez Thales Alenia Space. Cały system dopełnia ostatnia, piąta seria, której zaprojektowanie i wykonanie zostało zlecone koncernowi Boeing. Znajdzie się ona na orbicie w 2019 roku. Według planu start ma nastąpić z Gujany Francuskiej na rakiecie Sojuz. Wszystkie urządzenia o desygnacie O3b znajdują się na wysokości ok. 8 000 km i służą w głównej mierze do przesyłu danych dla telefonii komórkowych oraz udostępniania łącza internetowego.

Drugi kontrakt dotyczy zbudowanego przez Thales Alenia Space satelity SES-17, który będzie wyniesiony na orbitę rakietą nośną Ariane 5. Dla Arianespace będzie to jeden z ciekawszych przypadków, gdyż to urządzenie o masie 6 000 kg znajdzie się na liście dziesięciu największych ładunków na pokładzie Ariane 5. SES-17 będzie także trzecim w historii tej rakiety ładunkiem posiadającym wyłącznie napęd elektryczny. Poza innowacyjnym silnikiem, na wyposażenie SES-17 składa się 200 transponderów, operujących w paśmie Ka. Planowana data lotu na orbitę geostacjonarną to 2021 rok a przewidywany okres pracy satelity na orbicie wynosi 15 lat.

Po ogłoszeniu najnowszego porozumienia z Arianespace, SES powiadomił opinię publiczną o trwających rozmowach na temat przyszłych lotów rakietą Ariane 6, która wciąż jest na etapie rozwojowym.

Czytaj też: Boeing zbuduje siedem satelitów dla SES

Maksymilian Augustyn

Reklama

Komentarze

    Reklama