Reklama

Komunikacja

Nowy satelita Eutelsat trafi na orbitę w styczniu

Ilustracja: Airbus Defence & Space
Ilustracja: Airbus Defence & Space

W nocy z 29 na 30 stycznia br. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostanie wyniesiony na orbitę satelita Eutelsat 9B. Satelita zwiększy możliwość oferowania usług wideo przez Eutelsat na terenie Europy. Nowością będzie natomiast zamontowanie na pokładzie satelity węzła przekaźnikowego EDRS-A, europejskiego systemu przesyłania danych European Data Relay System (EDRS-SpaceDataHighway) stworzonego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ESA i Airbus Defence and Space.

Zgodnie z planem już w nocy z 29 na 30 stycznia br. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostanie wyniesiony na orbitę, na pokładzie rakiety nośnej Proton, satelita Eutelsat 9B. Zwiększy on możliwości oferowania usług wideo przez Eutelsat na terenie Europy. Nowością misji będzie natomiast zamontowanie na pokładzie satelity węzła przekaźnikowego EDRS-A, europejskiego systemu przesyłania danych European Data Relay System (EDRS-SpaceDataHighway) stworzonego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ESA i Airbus Defence and Space.

EUTELSAT 9B, oparty jest na platformie Eurostar E3000 i ma masę 5200 kg. To satelita nadawczy wysokiej mocy, który wykorzystywany będzie na potrzeby szybko rosnących rynków usług wideo w Europie. Satelita umieszczony zostanie na pozycji orbitalnej 9°E. Przewidywany okres eksploatacji satelity wynosi ponad 15 lat. 

W czasie swojej misji satelita EUTELSAT 9B obsłuży maksymalnie 56 transponderów w paśmie Ku połączonych z paneuropejską szeroką wiązką i czterema regionalnymi wiązkami nad państwami w Europie. Satelita zwiększy możliwość oferowania usług wideo przez Eutelsat na terenie Starego Kontynentu, zapewniając szerokie pokrycie sygnałem w celu dotarcia do maksymalnej liczby gospodarstw domowych i naziemnych stacji czołowych telewizji kablowej, a także zwiększenia regionalnej obecności na rynkach telewizji cyfrowej we Włoszech, Niemczech, Grecji,  Skandynawii, państwach bałtyckich i na Ukrainie.

Oprócz swojej podstawowej misji nadawczej, satelita EUTELSAT 9B będzie również działał w systemie przesyłania danych EDRS - zawiera bowiem również pierwszy węzeł przekaźnikowy tego europejskiego systemu, stworzonego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego ESA i Airbus Defence and Space. System satelitów EDRS umieszczonych na orbicie geostacjonarnej pozwoli na szybkie dwustronne przekazywanie danych pomiędzy satelitami obserwacji ziemi na niskiej orbicie okołoziemskiej lub bezzałogowymi systemami powietrznymi i ich segmentami naziemnymi.

Czytaj więcej: Airbus zbuduje nowe satelity dla programu Copernicus

 

Reklama

Komentarze

    Reklama