Technologie wojskowe
"Operacyjne" strzelanie przeciwrakietowego THAAD [WIDEO]
Nad północnym Pacyfikiem siły zbrojne USA przeprowadziły pierwszy jak do tej pory test przechwytywania pocisku balistycznego pośredniego zasięgu z użyciem systemu przeciwrakietowego THAAD. Sprawdzenie zdolności do zwalczania rakiet o zasięgu przekraczającym 3 tysiące kilometrów postrzegane jest jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Korei Północnej.
Antyrakieta dokonała udanego strącenia pozorowanego wrogiego obiektu. Przeprowadzona z powodzeniem próba traktowana jest jako demonstracja operacyjnej skuteczności systemu w kontekście rozwoju arsenału balistycznego Korei Północnej.
Koordynująca testy THAAD amerykańska Agencja Obrony Antyrakietowej (Missile Defense Agency) poinformowała o udanym przeprowadzeniu próby systemu w dniu 11 lipca br. Test oznaczony jako (FTT)-18 był zarazem pierwszym jak dotąd przypadkiem użycia systemu do strącenia pocisku pośredniego zasięgu, klasy IRBM (Intermediate Range Ballistic Missile). Zadanie zrealizowano wspólnym wysiłkiem MDA i połączonych komponentów wojsk lądowych, sił powietrznych oraz Straży Wybrzeża USA, przy wsparciu agencji publicznych nadzorujących działanie narodowego systemu obrony rakietowej.
W praktyce oznacza to, że THAAD po raz pierwszy testowano w zwalczaniu pocisków o zasięgu ponad 3 tys. km. Do przeprowadzenia testu zaangażowano elementy THAAD rozlokowane na Alasce, w ośrodku Pacific Spaceport Complex w Kodiak. Jak potwierdzono, system skutecznie wykrył, namierzył i zlikwidował cel o parametrach pocisku balistycznego, odpalony w rejonie na północ od Hawajów z pokładu samolotu Boeing C-17 Globemaster.
Amerykanie podkreślają, że biorący udział w teście żołnierze 11. Brygady Artylerii Przeciwlotniczej prowadzili operacje z użyciem wyrzutni, radaru i systemu kierowania ogniem w taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w działaniach operacyjnych w sytuacji realnego zagrożenia. Dodatkowo wcześniej nie byli powiadomieni o odpaleniu pocisku balistycznego-celu, co zwiększyło realizm ćwiczenia.
W kontekście udanej próby amerykańskiego systemu antyrakietowego zwraca się uwagę, że zyskała ona szczególny wydźwięk w kontekście przeprowadzonego 4 lipca br. przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Wskazuje na to również sam komunikat MDA, w którym zwraca się uwagę, że próba THAAD pozwoliła wykazać zdolności obrony USA przed rakietowym zagrożeniem ze strony wrogich państw. Zaakcentowano także aspekt wykazania szerokiego potencjału USA w wymiarze strategicznego odstraszania. Może to być istotne przede wszystkim dla ochrony sojuszników USA czy wysuniętych instalacji wojskowych Stanów Zjednoczonych (za ochronę kontynentu amerykańskiego odpowiada głównie system GMD).
Czytaj też: Pentagon - THAAD zdolny do przechwycenia północnokoreańskich rakiet
Produkowany przez koncern Lockheed Martin system przeciwrakietowy THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) stanowi kluczowy element ostatniej warstwy amerykańskiego programu obrony antyrakietowej Ballistic Missile Defense. W zakresie jego zadań pozostaje przechwytywanie rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych tuż po wejściu w ostatnią, terminalną fazę lotu (Terminal Phase Defense).
System działa w oparciu o wykorzystanie przeciwrakiet bezpośrednio rażących cel z wykorzystaniem samej energii kinetycznej. System THAAD nadaje się do zwalczania pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. W zakresie zwalczania pocisków międzykontynentalnych ICBM system dysponuje jednak ograniczoną skutecznością.
Czytaj też: Próby systemu THAAD w odpowiedzi na testy Korei Północnej