Reklama

KOSMONAUTYKA

Peru ma pierwszego satelitę obserwacji Ziemi

  • Fot. Airbus Defence & Space

Siódmy w tym roku udany start kosmiczny konsorcjum Arianespace pozwolił na wyniesienie na orbitę okołoziemską pierwszego peruwiańskiego satelity obserwacji Ziemi, PerúSAT-1. Będzie on obsługiwany przez miejscowe siły zbrojne, zarówno na użytek wojskowy, jak i cywilny.

Konsorcjum Arianespace zrealizowało z powodzeniem siódmą w tym roku europejską misję orbitalną, wystrzeliwując na pokładzie rakiety Vega pierwszego peruwiańskiego satelitę obserwacji Ziemi, PerúSAT-1. Wraz z nim, na orbitę trafiły cztery mniejsze instrumenty z serii SkySat, obsługiwane przez podwykonawcę działającego na zlecenie korporacji Google, firmę Terra Bella. Był to zarazem siódmy start rakiety Vega w historii, począwszy od jej pierwszego lotu w lutym 2012 roku.

Moment startu przypadł na godz. 01:43 czasu uniwersalnego (GMT) nad ranem 16 września br. Rakieta nośna z przypisanym ładunkiem wzniosła się nad Ziemię z centrum kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej. Po udanym locie wszystkie satelity zostały rozlokowane na właściwych ścieżkach podejścia do orbit docelowych – obiekty skierowano na orbity heliosynchroniczne (SSO), odpowiednio na wysokości blisko 500 km nad powierzchnią Ziemi dla satelitów SkySat oraz 695 km przypadku PerúSAT-1.

Pierwszy peruwiański satelita obserwacji Ziemi został wyprodukowany przez firmę Airbus Defence and Space Waży 430 kg i jest oparty na autorskiej platformie satelitarnej Airbusa, AstroBus-S. Działa w oparciu o dwa ogniwa słoneczne. PerúSAT-1 będzie obsługiwany przez peruwiańskie siły zbrojne, zarówno na użytek wojskowy, jak i cywilny, przez okres do 10 lat. Satelita dostarczy zdjęcia Ziemi w wysokiej rozdzielczości (70 cm/piksel), dzięki zastosowaniu innowacyjnej aparatury optycznej New Astrosat Observation Modular Instrument (NAOMI). Sprzęt powstał w rekordowym czasie 24 miesięcy, a jego produkcja zapewniła także wzmocnienie lokalnego sektora kosmicznego. W sumie ponad 80 peruwiańskich specjalistów brało udział w transferze technologii pomiędzy siedzibą Airbusa w Tuluzie, a Limą. 

Oczekuje się, że instrument będzie podstawowym źródłem danych teledetekcji do zastosowań w obszarach bezpieczeństwa wewnętrznego i kontroli granicznej, monitorowania sytuacji na wybrzeżu i zwalczania nielegalnego handlu oraz na użytek górnictwa, pomiarów geologicznych i hydrologicznych, a także zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska. To najnowocześniejszy satelita obserwacji Ziemi należący do kraju Ameryki Południowej.

Cztery małe satelity SkySat zostały wyprodukowane przez spółkę Space Systems Loral (SSL). Każda sonda waży 110 kg, a jej przeznaczeniem będzie wsparcie obrazowania powierzchni Ziemi i pomiarów analitycznych w wysokiej rozdzielczości dla zastosowań komercyjnych. Instrumenty SkySat są wyposażone w optykę Ritchey-Chrétien Cassegrain o ogniskowej 3,6 m.

Reklama

Komentarze

    Reklama