W dniu 27 października 2016 r. w siedzibie PGZ w Warszawie Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko i rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt podpisali porozumienie dotyczącą utworzenia interdyscyplinarnego kierunku studiów doktoranckich na Politechnice Warszawskiej w dziedzinie technologii rakietowych i kosmicznych. Grupa wesprze studia kwotą 400 tys. zł w bieżącym roku akademickim. Docelowo na nowym kierunku doktoranckim ma być kształconych ok. 30 młodych inżynierów. Jak zapewniał Prezes PGZ, spółki wchodzące w skład Grupy mają możliwości by zapewnić im atrakcyjne warunki pracy po zakończeniu edukacji, tak by nie musieli kontynuować swojej kariery za granicą.
Porozumienie jest elementem strategii PGZ, która zakłada ściślejszą współpracę pomiędzy środowiskami naukowymi, a przemysłem obronnym. "Bez ścisłej kooperacji pomiędzy środowiskami naukowymi, a przemysłowymi nie można sobie wyobrazić skutecznej realizacji celów gospodarczych. Na początku naszej wspólnej kadencji z Panem Prezesem Lwem-Mirskim postanowiliśmy, że będziemy zdecydowanie rozszerzać zakres kooperacji ze środowiskami naukowymi wychodząc poza współpracę tylko z uczelniami wojskowymi." - podkreślał Arkadiusz Siwko. W związku z tymi planami już 14 stycznia 2016 r. PGZ podpisał list intencyjny z Politechnika Warszawską o współpracy w dziedzinie obronności, co było ważnym krokiem w kierunku podpisania dzisiejszego porozumienia.
"Polskie uczelnie, wbrew temu co się czasami piszę, bardzo dobrze kształcą. Nie jest prawdą, że produkują bezrobotnych i nie jest prawdą, że polskie technologie nie mają możliwości konkurowania z najlepszymi na świecie. Mają" - mówił w siedzibie PGZ rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt i opowiadając o sukcesach swoich studentów m.in. zespołu budującego satelitę PW-Sat2 zapewniał: "Sądzę, że mamy wszystko: zdolnych ludzi, świetną infrastrukturę - najnowocześniejszą w tej chwili Europie, mamy partnera - Polską Grupę Zbrojeniową, potężny holding zbrojeniowy w tej części Europy, mamy nawiązaną współpracę z Thalesem, Lockheed Martinem, Airbusem".