Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwszy start rakiety Ariane 5 w 2017 roku

Start rakiety Ariane 5. Fot. S. Martin / ESA / CNES / Arianespace
Start rakiety Ariane 5. Fot. S. Martin / ESA / CNES / Arianespace

Konsorcjum astronautyczne Arianespace przeprowadziło pierwszy w tym roku start rakiety kosmicznej Ariane 5. Procedura odpalenia przebiegła bez zakłóceń, a sam lot zakończył się pomyślnym wyniesieniem na orbitę dwóch satelitów telekomunikacyjnych. Była to zarazem druga w tym roku misja europejskiego operatora, po pomyślnym odpaleniu rakiety Sojuz 17 dni wcześniej.

Pomyślny start w dniu 14 lutego br. o godz. 16:39 czasu lokalnego (21:39 UTC) był zgodnie z bieżącym harmonogramem pierwszym użyciem rakiety kosmicznej Ariane 5 w tym roku. Rakieta pomyślnie wyniosła na orbitę dwa satelity komunikacyjne: brazylijskiego SKY Brasil-1 oraz indonezyjskiego Telkom 3S. Po korekcie orbity i samodzielnym wzniesieniu się na pożądany pułap instrumenty przejdą w najbliższym czasie rutynowy przegląd sprawności systemów, zanim ich operacyjność zostanie ostatecznie zapewniona.

Operatorem pierwszego z satelitów, SKY Brasil-1 jest spółka Intelsat, która planuje zapewniać z jego użyciem dostęp do usług telewizyjnych i multimedialnych na obszarze Ameryki Południowej. Dostawcą warzącego 6 ton urządzenia jest koncern Airbus Defence and Space. Towarzyszący mu podczas lotu satelita Telkom 3S, dostarczony przez firmę Thales Alenia Space, będzie z kolei zapewniał dostęp do przekazu telewizyjnego wysokiej rozdzielczości i sieci komunikacji cyfrowej.

W centrum lotów kosmicznych w Gujanie Francuskiej na start oczekują już kolejne dwa satelity dostarczone przez Thales Alenia Space. Pierwszy z nich to brazylijski militarny satelita łącznościowy SGDC, zapewniający bezpieczną, szyfrowaną komunikację do użytku sił zbrojnych i służb publicznych Brazylii. Właścicielem instrumentu jest konsorcjum Visiona, powstałe w wyniku porozumienia spółek Embraer i Telebras.

Drugi z kolei satelita to południowokoreański cywilny Koreasat 7, instrument telekomunikacyjny. Operatorem azjatyckiego satelity będzie firma KTSAT, wykorzystując jego zasoby do świadczenia komercyjnych usług telekomunikacyjnych: zapewniania dostępu do Internetu, transferu danych i multimediów oraz łączności satelitarnej. Sygnał satelity ma być odbierany na obszarze od Półwyspu Koreańskiego aż po Azję Południową i kraje Bliskiego Wschodu.

Czytaj też: Rekordowy rok Arianespace. 11 startów - 27 satelitów [Wideo]

Reklama
Reklama

Komentarze