Polska i Ukraina rozmawiają o współpracy w programach kosmicznych [Space24]

11 lutego 2016, 12:13
Start rakiety nośnej Vega wyposażonej w górny stopień napędzany przez wyprodukowany w ukraińskim zakładzie Jużmasz silnik RD-868P. Fot. ESA
Rakieta nośna Dniepr. Fot. Wikiepdia, CC BY 2.5

W Kijowie i Dniepropietrowsku odbyły się spotkania przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej i Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Ich celem było nawiązanie współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych. Za najbardziej obiecujące obszary do kooperacji uznano wykorzystywanie danych z monitoringu teledetekcyjnego, rakiety nośne i badania naukowe. 

W Kijowie i Dniepropietrowsku odbyły się spotkania przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej i Narodowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Ich celem było nawiązanie współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych. Za najbardziej obiecujące obszary do kooperacji uznano wykorzystywanie danych z monitoringu teledetekcyjnego, rakiety nośne i badania naukowe. 

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, cytowany przez ukraińskie media, stwierdził, że Polska jest zainteresowana technologiami ukraińskimi ze względu na doświadczenia tego kraju w dziedzinie satelitów teledetekcyjnych. W Dniepropietrowsku, gdzie znajduje się siedziba główna ukraińskich zakładów Jużmasz i Biura Konstrukcyjnego Jużnoje, odbyło się z kolei spotkanie dotyczące współpracy naukowej i technicznej w dziedzinie rakiet nośnych. Fabryki ukraińskie mają również w tej dziedzinie duże doświadczenie. W czasach ZSRR w Dniepropietrowsku produkowano rakiety balistyczne, a obecnie wytwarzane są tam m.in. rakiety nośne z rodziny Zenit i Dniepr - powstałe z przebudowanych pocisków balistycznych typu R-36M2, a także silniki dla europejskich rakiet Vega. Obecne spotkania polsko-ukraińsko dotyczyły przede wszystkim współpracy w ramach europejskiego programu rakiety nośnej Ariane.    

Podczas spotkań poruszono również temat dwustronnej współpracy w kontekście członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz w ramach unijnego programu "Horyzont 2020", a także utworzenie wspólnej grupy roboczej do spraw przestrzeni kosmicznej. 

Współpraca między Polską a Ukrainą w dziedzinie programów kosmicznych nabrała tempa po podpisaniu w dniu 20 kwietnia 2015 w Warszawie umowy w zakresie badań oraz wykorzystania przestrzeni kosmicznej do celów pokojowych. Porozumienie podpisali szef Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy Oleg Uruskyi i prezes POLSA Marek Banaszkiewicz. Spotkania, które odbyły się w lutym br., są kolejnym ważnym krokiem do umocnienia zadeklarowanej wówczas kooperacji.

Ukraina jest obecnie szczególnie zainteresowana poszukiwaniem nowych rynków zbytu dla sektora kosmicznego w związku z brakiem zamówień rosyjskich. Według raportu Miedzynarodowego Funduszu Walutowego działające nad Dnieprem firmy z branży kosmicznej, które do tej pory przede wszystkim dostarczały komponenty do rakiet nośnych i satelitów produkowanych w Rosji straciły ok. 80% zamówień, co przekłada się na straty na poziomie 2 mld UAH (ok. 70 mln EUR) rocznie.  

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
ccc
czwartek, 11 lutego 2016, 15:03

Noooo Polska jest potęgą w tej dziedzinie ! Ukry mają chociaż potężne rakiety ...i przemysł kosmiczny !!!

maniuś
czwartek, 11 lutego 2016, 21:02

Żal UKRAINY - politycy w pendzili ludność w biede ? Mieli ale dzięki POLSKIM politykom już nie mają ? Wszystko pomału tam upada . A jeszcze zachód całkowicie nie wszedł z towarem . Czeka ich los POLSKIEGO przemysłu .

jan nowak jezio
czwartek, 11 lutego 2016, 12:53

To muwicie rakiety balistyczne robią no to kupmy wyjdzie taniej Jak zachodnie no i jaki zasięg

POLANDBALL
sobota, 13 lutego 2016, 23:13

POLSZA NIE MOŻET W KOSMOS!

ern
czwartek, 11 lutego 2016, 18:45

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych udzieliło skandalicznej odpowiedzi na interpelację posła Roberta Winnckiego (Kukiz'15) dotyczącą rozwoju kultu banderowskiego na Ukrainie, w której podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk usiłowała przekonać, że kult Bandery to tylko budowanie ukraińskiej tożsamości i patriotyzmu. (...) Odnosząc się do pytania dot. przygotowanej w połowie ub.r. przez Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy „Koncepcji narodowo-patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży”, należy wskazać, że we wspomnianym dokumencie, w kontekście znajomości historii i heroicznej walki narodu ukraińskiego o niepodległość, przywołane zostały obok pomarańczowej rewolucji i rewolucji godności także formacje OUN i UPA. W poszukiwaniu wzorów patriotyzmu Ministerstwo Oświaty i Nauki odwołuje się do istniejących - w niespełna 25-letniej historii niepodległej Ukrainy - przykładów patriotycznych postaw zdeterminowanych do obrony ukraińskiej niezależności. „Koncepcja” została przygotowana w czasie agresji Rosji na terytorium Ukrainy, zagrożenia niepodległości państwa i toczonych działań zbrojnych. W takich okolicznościach nie można odmawiać Ukrainie prawa do odwoływania się do przykładów patriotycznych postaw ze stosunkowo krótkiej historii tego kraju. (...) (za prawy.pl)

Tweets Space24