Polska
Polska w Kosmosie 2015: Postawić na niszowe technologie kosmiczne
Podczas swojego wystąpienia na konferencji „Polska w Kosmosie” prof. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, zwrócił uwagę, że nasz kraj powinien postawić przede wszystkim na niszowe technologie kosmiczne, których rozwój daje szanse włączenia się polskiego przemysłu do projektów europejskich. Zdaniem profesora do takich technologii należy zaliczyć anteny kosmiczne, projekt „kosmicznej śmieciarki”, robotykę kosmiczną oraz rakiety do wynoszenia na SSO małych satelitów o masie do 250 kg.
Podczas swojego wystąpienia na konferencji "Polska w Kosmosie" prof. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, zwrócił uwagę, że Polska powinna postawić przede wszystkim na niszowe technologie kosmiczne, których rozwój daje szanse włączenia się polskiego przemysłu do projektów europejskich.
Zdaniem profesora do takich technologii należy zaliczyć anteny kosmiczne, projekt "kosmicznej śmieciarki", robotykę kosmiczną oraz rakiety do wynoszenia na SSO małych satelitów o masie do 250 kg. Prace nad takimi systemami trwają już w naszym kraju. Anteny kosmiczne wykorzystywane przy powrotach satelitów na Ziemie są opracowywane na Politechnice Wrocławskiej, duży kontrakt na oprogramowanie do "kosmicznej śmieciarki" otrzymały niedawno firmy SKA Polska i OptiNav. Nad robotyką kosmiczną, czyli działaniami związanymi z serwisowaniem satelitów, a także eksploracją asteroid pracują polskie instytuty badawcze m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska lub Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.
Tematem, któremu prof. Piotr Wolański poświęcił szczególną uwagę, był projekt rakiety do wynoszenia małych satelitów o masie w przedziale od 100 do 250 kg na orbitę heliosynchroniczną (SSO). W Europie brakuje tego typu systemu, który jest w ocenie naukowca bardzo perspektywiczny biorąc pod uwagę postępującą miniaturyzację satelitów i, co za tym idzie, rosnące potrzeby w dziedzinie tanich środków do ich wynoszenia na orbitę.
Biorąc pod uwagę, że Polska ma wieloletnie doświadczenie w budowie rakiet takich jak np. rodzina rakiet meteorologicznych Meteor opracowanych w latach 60. XX wieku oraz zdolnych do osiągnięcia wysokości 100 km, jak i współczesne badania nad silnikami rakietowymi, prowadzone w Instytucie Lotnictwa, nasz kraj mógłby się włączyć w program budowy europejskiego systemu do wynoszenia małych satelitów. Taki projekt o nazwie Sole Orbital Launcher jest realizowany wspólnie przez Włochy, Niemcy i Rumunię, które widzą Polskę jako partnera właśnie w dziedzinie technologi hybrydowych i dwuskładnikowych silników rakietowych napędzanych ekologicznymi materiałami pędnymi. Instytut Lotnictwa sonduje również możliwość utworzenia konsorcjum wraz z Ukrainą w celu stworzenia rakiet nośnych dla małych satelitów. Jak zwrócił uwagę prof. Wolański działania te nie spotkały się jednak z zainteresowaniem Ministerstwa Gospodarki, które odrzuciło wniosek o dofinansowanie projektu.
W przyszłym roku mają się z kolei rozpocząć testy rakiety sondującej ILR-33 "Bursztyn", która ma wznieść się na wysokość 100 km, a doświadczenia zdobyte przy tym projekcie mają zostać wykorzystane do konstrukcji trójstopniowej rakiety satelitarnej. Instytut Lotnictwa może również zaprojektować i zbudować silniki rakietowe przeznaczone do napędu satelitów oraz ostatnich stopni niewielkich rakiet kosmicznych.
Czytaj więcej: Polski Bursztyn w Kosmosie
Konferencja "Polska w Kosmosie" współfinansowana jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na Działalność Upowszechniającą Naukę.