Reklama

Polska

Powstaje konstelacja mikrosatelitów SAR. Elektronika z Polski

  • Fot. ICEYE
    Fot. ICEYE

Creotech Instruments S.A. rozwija współpracę z firmą ICEYE, fińskim kosmicznym start-upem, który pracuje nad budową konstelacji mikrosatelitów obserwacji Ziemi wyposażonych w syntetyczną aperturę radarową (SAR). W przeciągu najbliższych 5 lat powstanie ich od 20 do nawet 30, a pierwszy z nich ma trafi na orbitę w 2017 roku. W Polsce powstaje obecnie elektronika dla pierwszego satelity z tej serii. 

Innowacyjna konstelacja satelitów SAR z polskimi komponentami

Spółka Creotech Instruments S.A. włączyła się w projekt ICEYE w połowie 2016 roku. W sterylnej hali montażowej w siedzibie firmy w Piasecznie powstaje obecnie elektronika pierwszego satelity radarowego z docelowej konstelacji. Instrument jeszcze w 2017 roku trafi na orbitę i zacznie testować opracowaną przez fińską spółkę technologię w warunkach kosmicznych. Co istotniejsze Creotech nie jest zaangażowany tylko w produkcję satelity, ale bierze także udział w dopracowywaniu szczegółów technicznych, związanych z projektem elektroniki, i technologicznych, związanych ze szczegółami produkcji. W styczniu przedstawiciele spółki, wraz z innymi przedstawicielami światowego sektora kosmicznego, w tym inżynierami NASA, brali udział w przeglądzie projektu (tzw. Critical Design Review), który odbył się w stolicy Finlandii - Helsinkach. Przegląd wykazał gotowość projektu do wejścia w fazę produkcji satelity.

Fot. ICEYE

W tym roku na orbitę trafi pierwszy satelita ICEYE, z instrumentem radarowym SAR w znacznej części wyprodukowanym przez Creotech. Do połowy 2018 roku planowane są kolejne dwa satelity. Produkcja i wyniesienie na orbitę trzech instrumentów pozwoli na przetestowanie systemu ICEYE i jego zoptymalizowanie celem wdrożenia w następnych latach 20-30 satelitów działających w dużej konstelacji i dostarczających wysokiej jakości zobrazowań Ziemi.

Radar opracowany przez fińską firmę z powodzeniem przeszedł testy na samolotach i został dostosowany do montażu na satelitarnych platformach klasy mikro o wadze od ok. 10 do nawet 150 kg.

Jesteśmy dumni ze współpracy z ICEYE. Jednocześnie musimy zaznaczyć, że współpraca ta nie byłaby możliwa bez zaangażowania się Polski w działania ESA, dzięki której zdobyliśmy odpowiednie kompetencje. Jesteśmy świadkiem tego co było zapowiadane w momencie wstępowania Polski do ESA w 2012 roku – zdobyte know-how udaje się komercjalizować na rynku globalnym – podsumowuje

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

ICEYE - europejski przedstawiciel trendu "New Space"

ICEYE to fiński start-up, który działa na globalnym rynku od dwóch lat. Celem spółki jest stworzenie satelitarnego systemu radarowego zobrazowania Ziemi. Firma opracowała innowacyjny radar SAR, który ma zostać zainstalowany na każdym docelowych 20-30 satelitów. Tak duża konstelacja zapewni pełne zobrazowanie powierzchni naszej planety w trybie zbliżonym do czasu rzeczywistego, 24 godziny na dobę.

Spółka ICEYE działa w tzw. nurcie New Space, którego cechą jest dążenie do komercyjnego wykorzystywania ogromnego potencjału technologii kosmicznych przy zachowaniu organizacyjnej zwinności i reżimu kosztowego charakterystycznego dla sektora start-up. Znaczenie tego nurtu wzrasta wraz z postępującą miniaturyzacją elektroniki i upowszechnieniem platform satelitarnych działających w konstelacjach.

Prezes Creotech Instruments zwraca uwagę, że New Space oznacza wyjście poza wyśrubowane standardy bezpieczeństwa stosowane do tej pory w projektach satelitarnych prowadzonych przez największych światowych graczy.

Znaczna redukcja kosztów przedsięwzięć kosmicznych jest możliwa, ale wiąże z akceptacją wyższego poziomu ryzyka. Bilans ekonomiczny jest jednak dodatni. Dzięki wielokrotnemu ograniczeniu budżetu projektu inwestorzy są w stanie zaakceptować fakt, że część satelitów nie będzie działała w sposób zadowalający. Stąd budowanie konstelacji ma nie tylko zapewnić lepszą dostępność usług (np. zobrazowania satelitarnego, jak w tym przypadku), ale również zagwarantować niezawodność całego systemu opartego na satelitach działających w konstelacji

dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

Reklama

Komentarze

    Reklama