Reklama

Technologie wojskowe

Proton-M wyniósł rosyjskiego satelitę komunikacyjnego. Do celów cywilnych i wojskowych

Przygotowania do startu rakiety Proton-M z satelitą Blagovest 11L. Fot. Roscosmos/ESA
Przygotowania do startu rakiety Proton-M z satelitą Blagovest 11L. Fot. Roscosmos/ESA

Nocne wystrzelenie rakiety z Kazachstanu przebiegło bez zakłóceń. W przestrzeń kosmiczną poleciał satelita Blagovest 11L, wyprodukowany we współpracy z Thales Alenia Space. Zapewni efektywną komunikację w różnych zakresach częstotliwości tak podmiotom komercyjnym, jak i armii.

Rakieta Proton-M wystartowała w środę 16 sierpnia o godzinie 22:07 czasu uniwersalnego (w Polsce był już czwartek, godzina 0:07). Pojazd wzbił się ze stanowiska 81/24 kazachskiego kosmodromu Bajkonur. Proton-M poleciał w konfiguracji z górnym stopniem Briz-M. Około 10 minut po starcie Briz-M wraz z ładunkiem użytecznym odłączyły się od trzeciego stopnia rakiety nośnej.

Blagovest 11L trafi na orbitę geostacjonarną. Urządzenie zostało zbudowane przez państwową spółkę Informacyjne Systemy Satelitarne imienia Reszetniewa (ISS Reshetnev), na platformie Ekspress-2000, która waży między 3 a 3,5 tony i umożliwia montaż ładunku użytecznego o masie 1 000 kg. Może też dostarczyć temu ładunkowi energię elektryczną o mocy do 15 kW i zapewnia trójosiową stabilizację.

Konstruktorem infrastruktury telekomunikacyjnej dla satelity był natomiast koncern Thales Alenia Space. Blagovest 11L zapewni szerokie możliwości jeśli chodzi o łaczność w pasmach Ka, Q oraz C. Będą je wykorzystywać zarówno podmioty komercyjne, jak i, w dużej mierze, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. Stąd, wiele szczegółów startu i samej misji zostało utajnione.

Transpondery na pokładzie nowego satelity posłużą m. in. do transmisji danych w ramach szybkiego internetu, przekazywania sygnałów radiowych i telewizyjnych oraz organizowania telekonferencji głosowych i wideo. Blagovest 11L to pierwszy satelita konstelacji Blagovest, która docelowo będzie liczyć cztery urządzenia. Systemem zarządza rosyjskie wojsko. Inicjatorem budowy tej konstelacji był Anatolij Sierdiukow, minister obrony Federacji Rosyjskiej w latach 2005-2012.

Reklama
Reklama

Komentarze