Reklama

SATELITY

Prywatne inwestycje w sektorze kosmicznym. Rok 2015 rekordowy

Blue Origin New Shephard, Fot. Blue Origin
Blue Origin New Shephard, Fot. Blue Origin

Fundusze Venture Capital zainwestowały w 2015 roku blisko 1,8 miliarda USD w prywatne spółki sektora kosmicznego, uzyskując nieomalże podwojoną wartość wszystkich tego typu inwestycji zsumowanych na przestrzeni poprzednich 15 lat. Jak wynika z raportu sporządzonego przez Tauri Group, rok 2015 już teraz można uznać za przełomowy pod względem rozwoju prywatnego przemysłu kosmicznego – zarówno pod względem rozwoju młodych firm, jak i zainteresowania inwestorów branżowych.

W raporcie datowanym na styczeń 2016 roku specjaliści amerykańskiego Tauri Group poddali analizie przepływy finansowe i zmiany zachodzące w tym zakresie na rynku technologii kosmicznych. Jak się okazało, poprzedni rok był rekordowy pod względem inwestycji kapitałowych dokonywanych w sektorze kosmicznym przez fundusze wysokiego ryzyka. Wkłady z obszaru Venture Capital wyniosły w 2015 roku blisko 1,8 miliarda USD, uzyskując nieomalże podwojoną wartość wszystkich tego typu inwestycji zsumowanych na przestrzeni lat 2000-2014.

Na ten imponujący wynik złożyło się ponad 50 inwestycji kapitałowych dokonanych w ubiegłym roku, wśród których odnotowano tak znamienne przykłady, jak wkład w wysokości 500 milionów USD na działalność firmy OneWeb. Poza funduszami VC, zwiększone zainteresowanie inwestycjami kapitałowymi wykazywały również korporacje na czele z Google, która zainwestowała 900 milionów USD w działalność branżowego lidera, firmy SpaceX. Wysokie miejsce w rankingu wpływów inwestycyjnych zajęła także spółka Blue Origin, której działalność wydatnie zasiliły prywatne środki. Wniósł je także założyciel i jednoczesny właściciel sieci Amazon, Jeff Bezos.

Na podstawie odnotowanego skokowego przyrostu inwestycji, analitycy Tauri Group wysunęli wniosek o zaistnieniu przełomowego na międzynarodową skalę momentu w rozwoju prywatnego sektora kosmicznego. Jego głównym przejawem ma być widoczna zmiana nastawienia inwestorów i rezygnacja z postaw asekuracyjnych w podejmowaniu inicjatyw związanych z rozwojem technologii kosmicznych. W dodatku, jest to zmiana znacząca, którą traktuje się jako zapowiedź trwałej pozytywnej koniunktury w całej branży.

Reklama
Reklama

Komentarze