Reklama

SATELITY

Przygotowania do startu kolejnego satelity Sentinel

Fot. Arianespace
Fot. Arianespace

Spółka Arianespace poinformowała, że rakieta nośna Sojuz-ST trafiła już na stanowisko startowe w Gujańskim Centrum Kosmicznym. Wkrótce zostanie ona wykorzystana do wyniesienia w kosmos kolejnego satelity programu Copernicus oznaczonego Sentinel-1B. Podczas tej samej misji na orbitę trafią także cztery inne satelity: francuski Microscope i trzy studenckie CubeSats. 

Spółka Arianespace poinformowała, że rakieta nośna Sojuz-ST trafiła już na stanowisko startowe w Gujańskim Centrum Kosmicznym. Zgodnie z planem w dniu 22 kwietnia br. zostanie ona wykorzystana do wyniesienia na orbitę kolejnego satelity programu Copernicus Sentinel-1B. Start misji oznaczonej VS-14 ma nastąpić o godz. 18:02 czasu lokalnego (23:02 czasu polskiego). 

Oprócz nowego satelity programu Copernicus na orbitę trafi także francuski satelita Microscope, który będzie badał zasadę równoważności, która jest fundamentalnym składnikiem Ogólnej Teorii Względności Alberta Einsteina oraz trzy satelity studenckie powstałe w ramach CubeSats dla programu Fly Your Satellite! Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powstały one na Uniwersytecie Liege w Belgii, Politechnice Turyńskiej we Włoszech i na Uniwersytecie w Aalborgu w Danii. Całkowita masa ładunku użytecznego rakiety ma wynosić 3,1 tony.

Jak informuje Arianespace Sentinel-1B trafi na orbitę heliosynchroniczną na wysokość ok. 686 km nad powierzchnią Ziemi. Satelita Microscope zostanie umieszczony nieznacznie wyżej bo na pułapie 711 km. Studenckie CubeSats trafią natomiast na niską orbitę okołoziemską.  

Satelita Sentinel-1A został wystrzelony 3 kwietnia 2014 r. Wspólnie z nowym sprzętem, który trafi na orbitę podczas zbliżającej się misji VS-14 stworzą one Europejskie Obserwatorium Radarowe. Konstelacja umożliwi wówczas cotygodniową obserwację wszystkich lądów Ziemi, codzienną obserwację pokrywy lodowej na morzach, europejskich stref przybrzeżnych oraz trasach transportowych, a także ciągłą obserwację otwartego oceanu z wykorzystaniem miniatur falowych. Producentem Sentineli-1 jest konsorcjum na czele, którego stoi Thales Alenia Space. Instrumenty radarowe powstały z kolei w firmie Astrium Gmbh. W planie jest budowa dwóch kolejnych satelitów systemu -1C i -1D ale data ich wysłania na orbitę nie została jeszcze potwierdzona.

Czytaj też: Satelita programu Copernicus pomaga monitorować linie komunikacyjne

Reklama

Komentarze

    Reklama