Reklama

KOSMONAUTYKA

Rekord świata. Indie wystrzeliły 104 satelity podczas jednej misji

Fot. ISRO
Fot. ISRO

Indie pomyślnie umieściły na orbicie okołoziemskiej rekordową liczbę 104 satelitów - poinformowała indyjska agencja kosmiczna. Poprzedni rekord 37 wystrzelonych naraz satelitów należał od 2014 roku do Rosji. 

Rakieta Polar SLV XL ze 104 satelitami została wystrzelona z kosmodromu na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej w dniu 15 lutego br.. Jak podała Indyjska Organizacja Badań Kosmosu ISRO, transmitowana na żywo w telewizji operacja przebiegła bez zakłóceń. Był to zarazem 16 udany start rakiety nośnej z rodziny Polar SLV w konfiguracji XL wyposażonej w dodatkowych silniki na paliwo stałe. 

Ze 104 wystrzelonych satelitów trzy należą do Indii. Są to satelita obserwacji Ziemi Cartosat-2 oraz dwa nanosatelity INS-1A i INS-1B.  Pozostałe 101 to także nanosatelity, z których 96 należy do USA, a po jednym do Izraela, Kazachstanu, Holandii, Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ich start był możliwy dzięki umowie między ISRO, a firmą Antrix Corporation. 

Całkowita masa satelitów wyniesionych w kosmos podczas misji PSLV-C37 wyniosła 1377 kg. Ponad połowę wagi ładunku stanowił indyjski satelita Cartosat-2 (714 kg), pozostałe 103 pojazdy ważyły w sumie 663 kg. Trafiły one na orbitę heliosynchroniczną na wysokość ok. 505 km nad powierzchnią planety. 

"Ten zadziwiający wyczyn ISRO to kolejna napawająca dumą chwila dla programu kosmicznego Indii i naszego narodu. Indie oddają cześć swoim naukowcom" - napisał na Twitterze premier Narendra Modi.

Modi popiera rozwój indyjskiego programu kosmicznego i wielokrotnie chwalił dokonania indyjskich naukowców, którym w 2014 roku udało się stosunkowo niskim kosztem i od razu za pierwszym podejściem wysłać misję na orbitę Marsa. Szef rządu Indii chce, by jego kraj zwiększył swój udział w wartym 300 miliardów dolarów przemyśle kosmicznym.

W zeszłym roku ISRO wystrzeliło 75 zagranicznych satelitów z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota. Zagranicznych klientów przyciągają do Indii m.in. niskie koszty.

Poprzedni rekord został ustanowiony w czerwcu 2014 roku, kiedy to ukraińsko-rosyjska rakieta Dniepr będąca zmodyfikowanym, wycofanym z użytku pociskiem balistycznym R-36M2 (kod NATO: SS-18 Satan) wyniosła na orbitę okołoziemską 37 satelitów. Start odbył się z silosu w bazie wojskowej Dombarowskij w pobliżu miasta Jasnyj w obwodzie orenburskim

AH/PAP

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze