Reklama

SATELITY

Rekord w pozyskiwaniu satelitarnych obrazów radarowych

Fot. DLR/ESA
Fot. DLR/ESA

Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR ustanowiła nowy rekord w pozyskiwaniu satelitarnych danych radarowych. Udało się go osiągnąć z wykorzystaniem nowej technologii laserowej wchodzącej w skład EDRS SpaceDataHighway. Z jej wykorzystaniem obrazy radarowe wybrzeża Brazylii pochodzące z satelity Sentinel-1A zostały ściągnięte w ciągu kilku sekund. Kolejnych trzynaście minut zajęło ich przetworzenie, a dodatkowe pięć identyfikacja jednego ze statków na zdjęciu pochodzącym z syntetycznej apertury radarowej umieszczonej w kosmosie.   

Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR ustanowiła nowy rekord w pozyskiwaniu satelitarnych danych radarowych. Udało się go osiągnąć z wykorzystaniem nowej technologii laserowej wchodzącej w skład EDRS SpaceDataHighway. Daje ona możliwość prowadzenia rozpoznania morskiego w czasie zbliżonym do czasu rzeczywistego, co ma bardzo duże znacznie np. do monitorowania wycieków ropy naftowej i innych przypadków zanieczyszczania środowiska, a także do zwalczania nielegalnej imigracji i piractwa.

Podczas rekordowej próby obrazy radarowe wybrzeża Brazylii pochodzące z satelity Sentinel-1A, który wchodzi w skład europejskiego programu Copernicus zostały ściągnięte w ciągu kilku sekund z wykorzystaniem wiązki laserowej. Kolejnych trzynaście minut zajęło ich przetworzenie w centrach DLR w Oberpfaffenhofen i Neustrelitz w Niemczech. Dodatkowe pięć minut zajęła analitykom identyfikacja jednego ze statków na zdjęciu. Test wykazał możliwości systemu do monitorowania sytuacji na morzu w dużej odległości od stacji naziemnej w bardzo krótkim czasie. Bez systemu EDRS SpaceDataHighway minimalny czas pomiędzy przelotem satelity z syntetyczną aperturą radarową (SAR), a pozyskaniem zdjęć wynosi ponad godzinę. 

Satelita SAR Sentinel-1A został wystrzelony 3 kwietnia 2014 r., a bliźniaczy satelita Sentinel-1B dołączy do niego w kwietniu przyszłego roku, wspólnie tworząc Europejskie Obserwatorium Radarowe. Konstelacja umożliwi wówczas cotygodniową obserwację wszystkich lądów Ziemi, codzienną obserwację pokrywy lodowej na morzach, europejskich stref przybrzeżnych oraz trasach transportowych, a także ciągłą obserwację otwartego oceanu z wykorzystaniem miniatur falowych. Data wysłania na orbitę dwóch kolejnych satelitów -1C i -1D nie została jeszcze potwierdzona.  

Reklama
Reklama

Komentarze