Zagrożenia kosmiczne
Rosja: Rakiety balistyczne do zwalczania zagrożeń kosmicznych
Rosyjscy naukowcy opracowali plan usprawnienia rakiet balistycznych dalekiego zasięgu z myślą o dostosowaniu ich do zwalczania obiektów kosmicznych zagrażających Ziemi. Projekt zakłada przetestowanie zmodernizowanego uzbrojenia w warunkach „bojowych” podczas przelotu planetoidy Apophis, która ma znaleźć się niebezpiecznie blisko naszej planety w 2036 roku.
Badania nad możliwościami zwalczania zagrożeń kosmicznych z wykorzystaniem rakiet balistycznych dalekiego zasięgu prowadzone są w jednym z wiodących rosyjskich instytutów badawczych, Biurze Projektowym Makiejewa. Koncepcja opracowana przez rosyjskich naukowców zakłada modernizację dostępnego arsenału pocisków międzykontynentalnych zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. Jej oczekiwanym rezultatem ma być uzyskanie efektywnej zdolności do niszczenia obiektów kosmicznych o średnicy pomiędzy 20 a 50 metrów.
Choć sam pomysł nie należy do rewolucyjnych, wcielenie go w życie wiązało się do tej pory z szeregiem utrudnień, które do dziś pozostają przeszkodą w efektywnym zastosowaniu całej metody. Rosyjskie propozycje mają stanowić odpowiedź na tę część z nich, która dotyczy m. in. technicznych możliwości i czasu reagowania na zagrożenie bezpośrednio po jego wykryciu. Problem dotyczy obiektów kosmicznych zbliżonych gabarytami do meteoroidu odnotowanego nad Czelabińskiem, a więc mowa tutaj o czasie reakcji wynoszącym nie więcej, niż kilka godzin od momentu stwierdzenia zagrożenia.
Przewidywane zastosowanie zmodernizowanych pocisków balistycznych ma pozwolić na uniknięcie problemów związanych z długim procesem przygotowania odpaleń rakiet kosmicznych. Problem, na jaki zwracają uwagę rosyjscy naukowcy w swoich wypowiedziach, dotyczy przede wszystkim konieczności wielodniowego konfigurowania i napełniania zbiorników paliwa, które dodatkowo musi być utrzymywane w odpowiednim stanie przed odpaleniem. Stąd zdecydowano się na poważne potraktowanie koncepcji zastosowania pocisków balistycznych, których dostępność można zapewnić w znacznie krótszej perspektywie czasowej. Plan nie precyzuje jednak wymiaru proponowanych usprawnień ani przewidywanej specyfikacji czy typu rakiet, które miałyby podlegać pracom. Na ten moment brak jest również informacji na temat źródeł finansowania badań oraz ich rządowej autoryzacji.