Reklama

Polska

SKANER Space24. Bejger o falach grawitacyjnych: bardzo trudno jest wygiąć czasoprzestrzeń tak, by zaczęła drgać

SKANER Space24: gościem kolejnego odcinka był dr hab. Michał Bejger z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Rozmowa dotyczyła udziału Europy, w tym polskich badaczy, w badaniach nad naturą fal grawitacyjnych oraz poświęconych temu zagadnieniu misji Europejskiej Agencji Kosmicznej LISA Pathfinder i LISA.

Reklama

Zwykle astronomowie interesują się światłem, falami elektromagnetycznymi, które rozchodzą się w przestrzeni - są to fotony o różnych energiach. Natomiast fale grawitacyjne są to zaburzenia przestrzeni, zmiany odległości w przestrzeni. Sama czasoprzestrzeń faluje, jak powierzchnia wody. Masywne obiekty, które się poruszają - na przykład czarne dziury - krążą wokół siebie i w końcu się zderzają. Wywołują te fale [grawitacyjne], trochę analogicznie jak po wrzuceniu kamienia do wody, na jej powierzchni rozchodzą się fale.

dr hab. Michał Bejger, CAMK PAN

Fale grawitacyjne były, jak przypuszczamy, emitowane w bardzo wczesnym Wszechświecie. Ponieważ one bardzo słabo oddziałują z materią, wyemitowane [kiedyś] do teraz są wszędzie obecne. Będzie można je zbadać i zobaczyć, co tak naprawdę się działo w tym bardzo wczesnym Wszechświecie.

dr hab. Michał Bejger, CAMK PAN

Czytaj też: Trzecia detekcja fal grawitacyjnych z udziałem Polaków. Czarne dziury zlały się w obiekt 49 razy masywniejszy od Słońca

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama