Reklama

Strona główna

Słowenia bliżej Europejskiej Agencji Kosmicznej

Minister Ekonomii i Technologii Słowenii Zdravko Počivalšek (po lewej) i dyrektor generalny ESA Johann-Dietrich Woerner (po prawej) z umową o stowarzyszeniu w siedzibie ESA w Paryżu, fot: ESA
Minister Ekonomii i Technologii Słowenii Zdravko Počivalšek (po lewej) i dyrektor generalny ESA Johann-Dietrich Woerner (po prawej) z umową o stowarzyszeniu w siedzibie ESA w Paryżu, fot: ESA

Lublana podpisała porozumienie o stowarzyszeniu z Europejską Agencją Kosmiczną. Minister Ekonomii i Technologii Słowenii podkreślił, że obecna umowa jest istotnym krokiem przed uzyskaniem przez jego kraj pełnego członkostwa w ESA.

Minister Ekonomii i Technologii Słowenii Zdravko Počivalšek i dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Johann-Dietrich Woerner podpisali w Paryżu umowę o stowarzyszeniu Lublany z Europejską Agencją Kosmiczną. Porozumienie ma dać Słowenii możliwość bezpośredniego uczestnictwa w programach opcjonalnych agencji, a także zapewni delegatom z Bałkanów członkostwo w odpowiednich organach ESA. Już w przyszłym roku w Paryżu ma pojawić się dwóch lub trzech delegatów wysłanych przez Lublanę w celu polepszenia komunikacji z europejską agencją. Słoweńskie narodowe programy kosmiczne uzyskają także dostęp do infrastruktury i wybranych usług Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umowa czeka teraz na ratyfikację przez parlament w Lublanie, co jednak powinno być tylko formalnością. 

Słowenia przystąpiła sześć lat temu do Planu dla Europejskich Państw Współpracujących (PECS), który był pierwszym krokiem w planie rozwoju lokalnego programu kosmicznego. Zdravko Počivalšek podkreślił przy okazji ceremonii, że obecna umowa jest istotnym krokiem przed uzyskaniem przez Słowenię pełnego członkostwa w ESA. Negocjacje w tej sprawie będą się mogły zacząć za pięć lat. Na podstawie porozumienia o współpracy Lublana będzie dokładać do budżetu agencji 400 tys. Euro rocznie. W momencie pełnego członkostwa kwota ta miałaby natomiast zostać zwiększona do ponad 1,3 mln Euro. 

Minister Ekonomii i Technologii Słowenii podkreślił, że w jego kraju działa już około 40 firm zajmujących się wysokimi technologiami, a chęć uzyskania członkostwa w ESA wyraża szereg instytucji państwowych i badawczych. Słoweńcy są zainteresowani przede wszystkim rozwojem kompetencji w takich dziedzinach jak obserwacja Ziemi, nauka i technologie kosmiczne. Warto dodać, że w ostatnich latach ESA wspierała finansowo organizacje kilku konferencji oraz warsztatów poświęconych sektorowi kosmicznemu w Słowenii. W imprezach uczestniczyli również delegaci agencji.  

Do Europejskiej Agencji Kosmicznej należą obecnie 22 kraje, a status kraju stowarzyszonego ma oprócz Słowenii także Kanada. Krajami, które przystąpiły do agencji jako ostatnie, na jesieni 2015 roku są Estonia i Węgry. Polska należy do ESA od listopada 2012 roku. 

 

 

  • ESA
Reklama

Komentarze

    Reklama