Reklama

SATELITY

SpaceX i ULA staną do walki o kontrakt na wyniesienie eksperymentalnego satelity USAF

  • AtraxM Fot.  Maciej Szopa/Defence24
    AtraxM Fot. Maciej Szopa/Defence24

Amerykańskie Siły Powietrzne poinformowały, że SpaceX i United Launch Alliance będą rywalizować o kontrakt dotyczący dostarczenia na orbitę eksperymentalnego satelity. Start misji przewidziany jest w czwartym kwartale 2018 roku. 

SpaceX i United Launch Alliance (ULA) będą walczyć o otrzymanie zamówienia na dostarczenie na orbitę eksperymentalnego satelity Space Test Program Satellite (STPSat)-6 dla sił powietrznych USA. Udział firmy Elona Muska, w rywalizacji o kontrakty na wynoszenie wojskowych satelitów stał się możliwy po tym jak w 2015 roku korporacja otrzymała certyfikat USAF dla rakiet Falcon 9, co otworzyło drogę do walki o zamówienia Pentagonu w sektorze projektów kosmicznych. W kwietniu br. siły powietrzne przyznały SpaceX kontrakt o wartości 82,7 mln USD na start z satelitą systemu nawigacji satelitarnej GPS III. Jest to pierwsze, od ponad dekady rządowe zlecenie w obszarze narodowych programów kosmicznych (National Security Space, NSS), które zostało przekazane do samodzielnej realizacji prywatnemu wykonawcy. Otwarta rywalizacja w obszarze startów z wojskowymi satelitami ma zdaniem przedstawicieli sił powietrznych zapewnić odpowiedni balans pomiędzy sukcesem misji i potrzebami operacyjnymi, a kosztami, które mają zostać dzięki zakończeniu monopolu ULA ograniczone. 

Obecnie firma Elona Muska stanie do rywalizacji ze swoim głównym konkurentem czyli konsorcjum United Launch Alliance stworzonym przez Boeinga i Lockheed Martina o kolejne zamówienie dla wojska. Satelita STPSat-6, który ma trafić na orbitę pod koniec 2018 roku będzie zawierać kilka instrumentów wśród, których dwa najważniejsze to Space and Atmospheric Burst Reporting System (SABRS) służący do wykrywania wybuchów jądrowych oraz demonstrator technologii komunikacji laserowej dla NASA. Satelita zostanie zbudowany przez firmę Orbital ATK na platformie multimisyjnej A-500 umożliwiającej zabranie na pokład ładunku o masie do pół tony.

Zgodnie z założeniami misji satelita ma zostać dostarczony przez rakietę nośną bezpośrednio na orbitę geostacjonarną, czego firma SpaceX do tej pory nigdy nie robiła. Kolejny wojskowy kontrakt, o który będą walczyć dwaj giganci amerykańskiego rynku startów orbitalnych ma dotyczyć dostarczenia na orbitę kolejnego satelity systemu GPS III w 2019 roku. 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama