Podczas testu w zakładach NASA Plum Brook Station w Sandusky w stanie Ohio wykonano próbne rozłożenie paneli słonecznych Europejskiego Modułu Serwisowego (ESM) statku kosmicznego Orion.
Podczas testu w zakładach NASA Plum Brook Station w Sandusky w stanie Ohio wykonano próbne rozłożenie paneli słonecznych Europejskiego Modułu Serwisowego (ESM) statku kosmicznego Orion. W sumie pojazd zostanie wyposażony w trzy stelaże, na których znajdą się po trzy panele słoneczne. Zadaniem modułu ESM zbudowanego przez Airbus Defence & Space będzie zapewnianie napędu, zasilania i systemów podtrzymywania życia w amerykańskim statku kosmicznym. Projekt Oriona jest rzadkim przykładem współpracy pomiędzy NASA, a Europejską Agencją Kosmiczną, która jest odpowiedzialna za koordynacje prac nad modułem serwisowym.
Pierwszy lot statku kosmicznego Orion jest przewidziany na 2018 rok, wyniesienie w kosmos nastąpi na pokładzie rakiety nośnej ULA Delta IV Heavy. Natomiast w roku 2021, w ramach misji Exploration Mission-2, planowany jest pierwszy lot załogowy. W przyszłości ten statek kosmiczny może posłużyć do załogowych lotów na bliskie asteroidy, Księżyc, a być może nawet na Marsa. Do jego zadań będzie należeć także dostarczanie zaopatrzenia i załóg na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na pokładzie pojazdu kosmicznego będzie mogło się znaleźć maksymalnie sześciu astronautów. W pierwszych misjach załogowych planowanych w pierwszej połowie lat 20. XXI wieku będzie ich jednak najprawdopodobniej nie więcej niż czterech.
Czytaj też: Europejski wkład do załogowego statku kosmicznego NASA