Turecki satelita telekomunikacyjny na orbicie

20 października 2015, 18:04
Fot. federalspace.ru
Ilustracja: Mitsubishi Electric

Rosyjska rakieta Proton-M wyniosła na orbitę geosynchroniczną tureckiego satelitę Turksat 4B. Będzie on działać w kosmosie przez 30 lat zapewniając dostęp do mediów telekomunikacyjnych na terenie Turcji oraz na obszarze od zachodnich Chin aż po Europę Zachodnią

W dniu 16 października 2015 roku rosyjska rakieta nośna Proton-M, po starcie ze stanowiska 39 kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wyniosła na orbitę geosynchroniczną tureckiego satelitę telekomunikacyjnego Turksat 4B. Do wprowadzenia pojazdu na odpowiednią orbitę użyto górnego członu rakiety nośnej Briz-M. Nowy turecki satelita zdolny do obsługi co najmniej 72 transponderów ma zapewnić dostęp do mediów telekomunikacyjnych, w tym serwisów DirectTV, na terenie od zachodnich Chin do Europy Zachodniej przez 30 lat. Jest on już szóstym satelitą z rodziny Turksat, który trafił w kosmos na orbitę geosynchroniczną 50°E. Obecnie wciąż działają trzy z nich: 2A, 3A i 4A. Kolejny, oznaczony jako 5A, ma trafić na orbitę w 2016 roku. Rozmieszczenie w kosmosie satelitów Turksat 4A i 4B umożliwiło zwiększenie wydajności całego systemu, który opierał się dotąd na obciążonych w ponad 90% satelitach 2A i 3A.

Turksat 4B ma masę 4924 kg i bazuje konstrukcyjnie na japońskim satelicie Mitsubishi Electric MELCO DS2000. Począwszy od wyniesienia w kosmos satelity 4A w lutym 2014 roku, Turcy używają do tego rosyjskich rakiet nośnych Proton-M. Poprzednie elementy systemu wynosiły rakiety Ariane-4 i Ariane 5.

(AH)

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Frenchie
środa, 11 maja 2016, 23:51

Danny, that’s absolutely correct, and I have to say that regarding sleep and water, I am unfartunotely one of the ones that sleep too little and don’t drink enough! I keep forgetting, any tips on how to get this water in my body would be greatly appreciated!

Tweets Space24