Zagrożenia kosmiczne
USA: Międzykontynentalne pociski na mobilnych wyrzutniach?
Raport Congressional Research Service wskazuje, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych planują umieszczenie następcy rakiet balistycznych Minuteman III na ruchomych wyrzutniach. Mogą to być zarówno ciągniki drogowe, jak i specjalne składy kolejowe - poinformowała o tym gazeta Washington Times. Podobne systemy odpalane z mobilnych wyrzutni drogowych ma od dawna na wyposażeniu swoich sił strategicznych Rosja. Pociągi z rakietami balistycznymi RS-24 Jars mają natomiast wejść na wyposażenie rosyjskiej armii już w 2018 roku.
Raport Congressional Research Service, think tanku kongresu USA wskazuje, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych planują umieszczenie następcy rakiet balistycznych Minuteman III na ruchomych wyrzutniach. Mogą to być zarówno ciągniki drogowe, przystosowane do poruszania się zarówno po nawierzchniach asfaltowych dróg, jak i traktach pozbawionych asfaltu, jak i specjalne wyrzutnie kolejowe - napisała o tym gazeta Washington Times. Wyrzutnie te w czasie pokoju mogłyby być chowane w specjalnych tunelach przypominających metro. Nie należy się jednak spodziewać szybkiej realizacji tych planów, ponieważ rakiety balistyczne Minuteman III będą służyć co najmniej do 2030 roku, a plany budowy ich następców są stale przekładane.
Warto wspomnieć, że USA opracowywały już podobny system w latach 80. XX wieku za czasów prezydentury Ronalda Reagana. Lekkie międzykontynentalne rakiety balistyczne MGM-134A Midgetman uzbrojone w głowice jądrowe W87-0/Mk-21 o mocy 300 Kt i odpalane z mobilnych wyrzutni drogowych miały stanowić uzupełnienie dla rozmieszczonych w silosach rakiet LGM-30 Minuteman III oraz LGM-118A Peacekeeper. Cały program nie wyszedł jednak poza fazę prototypu, ostatecznie skasował go w styczniu 1992 roku następca Reagana, prezydent George H.W. Bush.
Tymczasem znaczną część rosyjskich Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia stanowią rakiety balistyczne z głowicami jądrowymi odpalane z wyrzutni mobilnych. Federacja Rosyjska dysponuje w tej chwili 72 rakietami RT-2PM Topol (kod NATO: SS-25 Sickle), 18 RT-2UTTH Topol M (kod NATO: SS-27 Sickle B) i 58 RS-24 Jars (kod NATO: SS-27 Mod 2) zamontowanymi na ruchomych platformach drogowych. Dodatkowo, Moskwa zapowiada, że do 2018 roku do służby trafi pięć pociągów strategicznych przenoszących w sumie ponad 30 rakiet RS-24 Jars. Stanowi to powrót do czasów Zimnej Wojny, kiedy Związek Radziecki miał dwanaście atomowych pociągów, z których każdy przenosił trzy rakiety balistyczne RT-23 Mołodiec (Kod NATO: SS-24 Scalpel).
Czytaj więcej: Rosja wraca do pociągów z wyrzutniami rakiet balistycznych