Reklama

SATELITY

W Niemczech ukończono budowę satelity do badań grawitacji

Airbus Defence and Space, zakończył budowę pierwszego z dwóch planowanych satelitów GRACE-FO (GRACE = Gravity Recovery and Climate Experiment, FO = Follow-On) we Friedrichshafen w Niemczech. Satelita zostanie teraz przetransportowany do Ottobrunn pod Monachium, gdzie przez kilka miesięcy będzie poddawany próbom operacyjnym w ośrodku testowym IABG. Sprzęt, który trafi na orbitę pod koniec 2017 roku umożliwi tworzenie map pól grawitacyjnych Ziemi. 

Centrum badawcze NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) umieści oba satelity GRACE-FO na orbicie polarnej na wysokości około 500 km w odstępie 220 km. Będzie to kontynuacja misji GRACE realizowanej z powodzeniem od 2002 roku. Krążąc wokół Ziemi, satelity te nieustannie mierzą z dużą precyzją dzielącą je odległość, która zmienia się w zależności od ziemskiej grawitacji. W ten sposób naukowcy mogą tworzyć mapy pól grawitacyjnych Ziemi.

Globalny system pozycjonowania i mikrofalowy system pomiaru odległości umożliwiają mierzenie dystansu między satelitami z dokładnością do jednego mikrona. Satelity GRACE-FO będą wyposażone w dodatkowy element: nowy, opracowany przez niemiecko-amerykański zespół, laserowy system pomiaru odległości, który zostanie przetestowany pod kątem wykorzystania w kolejnych generacjach satelitów do badań grawitacji.

Start bliźniaczych satelitów GRACE-FO ma odbyć się nie wcześniej niż pod koniec 2017 roku. W czasie pięcioletniej misji będą dokonywane pomiary, które umożliwią tworzenie aktualnego modelu pól grawitacyjnych Ziemi co 30 dni. Ponadto każdy satelita będzie codziennie dostarczał nawet 200 profilów rozkładu temperatur oraz zawartości pary wodnej w atmosferze i jonosferze.

Drugi satelita GRACE-FO będzie gotowy do testów za około cztery tygodnie. GRACE-FO to misja realizowana wspólnie przez NASA i niemieckie Centrum Badawcze Nauk Geologicznych (GFZ).

Reklama

Komentarze

    Reklama