Reklama

Polska

Wicemarszałek Senatu o zmianie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej

Fot. polsa.gov.pl
Fot. polsa.gov.pl

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) wystosował do premier Beaty Szydło list, w którym porusza kwestię pogłosek o planach przeniesienia głównej siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej z Gdańska do Warszawy. Polityk zwraca w piśmie uwagę na powody, które przemawiały za decyzją o ulokowaniu agencji w Gdańsku, a także na potencjał gospodarczy, technologiczny i edukacyjny sektora kosmicznego w Trójmieście. 

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z Platformy Obywatelskiej wystosował list do premier Beaty Szydło w sprawie doniesień o planach przeniesienia siedziby głównej Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) z Gdańska do Warszawy. W maju br. przeciw temu pomysłowi protestował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który także wystosował list na ten temat do premier Beaty Szydło. 

W swoim piśmie Bogdan Borusewicz zwraca uwagę na to, że powody, które przyświecały rządowi PO podczas podejmowania decyzji o ulokowaniu siedziby głównej PAK w Gdańsku wciąż są aktualne. Należały do nich m.in. decentralizacja i zrównoważony rozwój regionów. Polityk Platformy Obywatelskiej zwraca również uwagę na duży potencjał gospodarczy, technologiczny i edukacyjny Trójmiasta w sektorze kosmiczny. Jak argumentuje wicemarszałek Senatu składa się na niego m.in. utworzenie nowego kierunku studiów „Technologie kosmiczne i satelitarne” przez trzy trójmiejskie uczelnie oraz rozległe zaplecze gospodarcze i przemysłowe. Składają się na nie dwa parki naukowo-technologiczne ulokowane w Gdańsku oraz w Gdyni, a także m.in. Krajowy Klaster Kluczowy zrzeszający 25 firm działających w sektorze technologii kosmicznych. 

Obecnie główna siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej znajduję się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Oddziały terenowe ulokowane są w Warszawie, gdzie znajduje się m.in. sekretariat prezesa i wiceprezesa ds. obronnych agencji oraz w Rzeszowie. Ewentualna zmiana siedziby PAK musiałaby zostać poprzedzona także nowelizacją ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej z dn. 26 września 2014 r.

Czytaj więcej: Główna siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie? "Tylko po zmianie ustawy"

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!