Reklama

Polska

Wiceminister Rozwoju: Sektor kosmiczny wpływa na innowacje [Space24.pl TV]

  • Główna siedziba Ministerstwa Rozwoju, Fot. Szczebrzeszynski/Wikipedia
    Główna siedziba Ministerstwa Rozwoju, Fot. Szczebrzeszynski/Wikipedia

Branża kosmicza bardzo dobrze wpisuje się w „Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” Ministra Mateusza Morawieckiego - powiedział w rozmowie ze Space24 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak. „Sektor kosmiczny doprowadza do silnej współpracy sektora nauki z biznesem, jak również z administracją rządową, a oprócz tego wpływa również na innowacje, w ramach pozostałych sektorów polskiej gospodarki.” - stwierdził wiceminister.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak powiedział podczas rozmowy z Space24, że sektor kosmiczny bardzo dobrze wpisuje się w "Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" Ministra Mateusza Morawieckiego. Zaznaczył, że branża ma pozytywny wpływ na innowacje w innych sektorach gospodarki, jak choćby informatyka, łączność czy energetyka.

Sektor kosmiczny doprowadza do silnej współpracy sektora nauki z biznesem, jak również z administracją rządową, a oprócz tego wpływa również na innowacje, w ramach pozostałych sektorów polskiej gospodarki. Mam tu na myśli przede wszystkim informatykę, łączność, bezpieczeństwo, kwestię środowiskowe, sprawy związane z energetyką, czy też z bankowością.

podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak

Wiceminister przedstawił także plany Ministerstwa Rozwoju dotyczące prac nad stanowiskiem Polski na posiedzenie Rady Ministerialnej ESA:  "Przede wszystkim w najbliższym czasie zamierzamy się skupić na wypracowaniu właściwego stanowiska na mające odbyć się w grudniu posiedzenie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej".

Adam Hamryszczak wskazał też na znaczenie stanowiska Polski w trakcie planowanych, tegorocznych konsultacji dotyczących europejskiej strategii kosmicznej: "Oprócz tego będzie bardzo ważny polski głos podczas mających odbyć się jesienią konsultacji europejskiej strategii kosmicznej". Wiceminister zachęcał również wszystkie zainteresowane strony, w tym biznes i inne sektory administracji państwowej, do wspólnych prac z Ministerstwem Rozwoju w tym obszarze.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!