Reklama

Polska

Wiceprezes ARP: "Promowanie młodych, utalentowanych naukowców jest dla nas bardzo ważne"

Wiceprezes ARP Michał Szaniawski wręczający nagrodę za I miejsce w konkursie Galileo Masters 2016 zespołowi Aerobits, fot. ARP S.A.
Wiceprezes ARP Michał Szaniawski wręczający nagrodę za I miejsce w konkursie Galileo Masters 2016 zespołowi Aerobits, fot. ARP S.A.

Agencja Rozwoju Przemysłu po raz trzeci objęła patronatem konkurs „Galileo Masters”. Działanie te wpisuje się w przygotowany przez spółkę „Kompleksowy program rozwoju sektora technologii kosmicznych w Polsce”. Jego głównym celem jest upowszechnianie wykorzystania danych satelitarnych przez polską administrację.

W przygotowanym programie ARP kładzie duży nacisk na dotychczas niewykorzystywane możliwości danych satelitarnych. Nawigacja i łączność satelitarna oraz obserwacja Ziemi z kosmosu pozwalają na pozyskanie informacji, które mogą być przydatne w wielu strategicznych sektorach. Dotyczy to m.in.: transportu, monitoringu i ochrony środowiska, rolnictwa, zarządzania kryzysowego, planowania przestrzennego czy energetyki.

Oglądaj: Wsparcie kadr sektora kosmicznego priorytetem ARP [Space24.pl TV]

W ARP koncentrujemy się na perspektywicznych branżach, a jedną z nich jest bez wątpienia sektor kosmiczny. Dlatego uruchomiliśmy „Kompleksowy program wsparcia sektora technologii kosmicznych”. Wpisuje się on w opracowaną przez Ministerstwo Rozwoju Polską Strategię Kosmiczną. Nasze zaangażowanie w tej dziedzinie to między innymi patronowanie podobnym wydarzeniom jak konkurs „Galileo Masters”. Promowanie młodych, utalentowanych naukowców jest dla nas bardzo ważne. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli korzystać komercyjnie z produktów, które wygrały w tej edycji.

Michał Szaniawski, wiceprezes ARP S.A.

W tegorocznej polskiej edycji konkursu Galileo Masters wzięły udział 33 zespoły. Zwyciężyła aplikacja Aerobits, opracowana przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Czytaj też: Gala finałowa Galileo Masters. Wygrywa projekt związany z separacją dronów

Źródło: ARP

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!