Reklama

KOSMONAUTYKA

Wirtualne zwiedzanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła w Internecie materiał multimedialny z interaktywną panoramą wnętrza głównych modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Oferuje on wyjątkową możliwość swobodnego rozejrzenia się po korytarzach i pomieszczeniach tego niezwykłego obiektu.

Udostępniony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) materiał multimedialny to interaktywna panorama ukazująca główne sekcje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w pełnym zakresie pola widzenia. Użytkownik ma możliwość swobodnej modyfikacji ustawień widoku i przełączania się pomiędzy dostępnymi zobrazowaniami poszczególnych modułów. W trakcie „przemierzania” kolejnych sekcji Stacji można natknąć się również na załączone materiały dodatkowe – opisy i multimedia dostarczające szerszych informacji na temat wybranych elementów obiektu.

Projekt wirtualnego odwzorowania układu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest realizowany już od pewnego czasu. Pierwsze materiały z nim związane zaczęły się pojawiać jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Stopniowo dodawano kolejne zobrazowania, w tym rosyjskiej części bazy orbitalnej. Na obecnym etapie do wglądu dostępna jest już większość sekcji, a wśród nich moduły Columbus, Destiny, Zarja i Zwiezda.

Powodzenie projektu jest w dużej mierze zasługą włoskiej astronautki, Samanthy Cristoforetti, która podjęła się wykonania serii panoramicznych zdjęć poszczególnych modułów w trakcie swojego pobytu na Stacji. Materiał poddano następnie odpowiedniej obróbce graficznej i aranżacji do potrzeb komputerowego zobrazowania. Efektem finalnym ma być kompletne odwzorowanie wszystkich pomieszczeń znajdujących się na Stacji.

Pełnoekranową wersję interaktywnej panoramy ISS można znaleźć pod linkiem na stronie ESA.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!