Udostępniony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) materiał multimedialny to interaktywna panorama ukazująca główne sekcje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w pełnym zakresie pola widzenia. Użytkownik ma możliwość swobodnej modyfikacji ustawień widoku i przełączania się pomiędzy dostępnymi zobrazowaniami poszczególnych modułów. W trakcie „przemierzania” kolejnych sekcji Stacji można natknąć się również na załączone materiały dodatkowe – opisy i multimedia dostarczające szerszych informacji na temat wybranych elementów obiektu.
Projekt wirtualnego odwzorowania układu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest realizowany już od pewnego czasu. Pierwsze materiały z nim związane zaczęły się pojawiać jeszcze w lipcu ubiegłego roku. Stopniowo dodawano kolejne zobrazowania, w tym rosyjskiej części bazy orbitalnej. Na obecnym etapie do wglądu dostępna jest już większość sekcji, a wśród nich moduły Columbus, Destiny, Zarja i Zwiezda.
Powodzenie projektu jest w dużej mierze zasługą włoskiej astronautki, Samanthy Cristoforetti, która podjęła się wykonania serii panoramicznych zdjęć poszczególnych modułów w trakcie swojego pobytu na Stacji. Materiał poddano następnie odpowiedniej obróbce graficznej i aranżacji do potrzeb komputerowego zobrazowania. Efektem finalnym ma być kompletne odwzorowanie wszystkich pomieszczeń znajdujących się na Stacji.
Pełnoekranową wersję interaktywnej panoramy ISS można znaleźć pod linkiem na stronie ESA.